Някога баба ми гледаше хортензия в големи тенекии от сирене вън. Развиваха се много добре. Едни комшии имат посяти на вън в двора и те са много добре. И тези на баба ми и тези на комшийте са на сянка.
А ако те интересува повече за хортензията ти копвам това:
Хортензия (Hydrangea)
Хортензията спада към семейството на Каменоломките (Saxifragaceae). Родът наброява 35 вида. Латинското наименование на рода произлиза от гръцки “hydor”-вода, “aggeion”-съд.Тя притежава многочислени цветчета, събрани в големи топковидни съцветия, оцветени в различни ярки цветове: розово, червено, бяло и даже синьо. Едно от преимуществата на красивите цветове е това, че по принцип те са многотрайни.
Много лесно може да промените цвета на притежаваната от вас хортензия и да я обагрите в синьо, например. Нужно е само да добавите към водата амоняк. Количеството за три поливания е една супена лъжица, която трябва да се раздели пропорционално. Но трябва да се знае, че белите хортензии не се оцветяват.За да имате успех в отглеждането на хортензията е нужно да спазите няколко ценни съвета:
Най-доброто място за цветето е на шарена или плътна сянка. Добре е то да е разположено на по-празно пространство, тъй като хортензията не е сред видовете, които се задоволяват с педя земя. Колкото повече въздух има около нея, толкова по-красиви и по големи ще бъдат цветовете й.
Сред основните изисквания при отглеждането на такова растение е редовното и обилно поливане. По листата лесно ще познаете дали хортензията има нужда от още вода. Те са зелени само ако влагата им е достатъчна. Едва когато растенията остареят, те започват да жълтеят естествено. При топли времена е добере листата да бъдат оросявани с вода.
Идеалната почва за това растение е киселата почва (pH около 5,0). Варовитата почва е противопоказна. Богатата плодородна почва плюс регулирано подхранване е залог за добро израстване и обилен цъфтеж.
Хортензията се размножава по всички известни способи, но най- общодостъпно и популярно е чрез вкореняване на резници. Просто отчупете младо клонче около 6-7см. Премахнете от него големите листа и го поставете във вода и след три седмици вече ще е пуснало коренчета. Добре е към водата да се добави малко дървесна пепел, за да се предотврати загниване.Възможно е и засаждането на летни резници. Това се прави през юли-август, като издънките се отрязват до дървесната част на стъблата. Коренчетата израстват за около 20-25 дни. През това време водата се сменя редовно, съдът се измива, а загнилата част на коренчетата се отрязва. Краищата се промиват и се оставят отново в прясна вода. Когато дължината на корените достигне 2-3 cm, растенията се разсаждат
Освен в градината, спокойно може да отглеждате своите хортензии в големи саксии, които да изнасяте навън през пролетта и в края на есента да прибирате в хладни и тъмни помещения. През септември-октомври листата й постепенно пожълтяват и опадат, с което „сигнализират“ за настъпването на периода на покой. През зимните месеци поливането се ограничава и постепенно окончателно се прекратява.
Разсажда се през пролетта. Кореновата система не е дълбока, но се разклонява значително и затова трябва да се предвиди повече място. Добре е, ако може да се осигури разстояние 1 m между растенията. Във всяка дупка, приготвена за посаждането й, се посипва 1/3 кофа торф. След засаждането им растенията се поливат обилно с вода – по възможност дъждовна. В края на май, началото на юни започва подхранването. Използват се различни минерални разтвори, а също и разтвор, приготвен от 20 g суперфосфат и 10 g калиева и амониева селитра, разтворени в 10 l вода. Подхранването се прави през 10-15 дни. Това е важно условие, защото подсигурява обилния цъфтеж през годината.
През есента растенията се подрязват до височина 20-30 cm. Ако не се подреже, храстът се „задушава“ и качеството на цъфтежа постепенно се понижава. В случай че тази операция се направи в началото на пролетта, хортензията образува мощни стъбла, по които през лятото или в началото на есента се образуват съцветия. Подрязването на храста обезпечава подхранването и стимулира ежегодното образуване на хубави, здрави растения с дълготраен и буен цъфтеж. Затова се препоръчва то да се направи през март-април, когато започва оформянето на пъпките и може да се види разположението на новите стъбла. Целта на подрязването на младите растения е формирането на силни и равномерно разположени стъбла. През първата година за нормалното развитие на кореновата система подрязването не е задължително да бъде толкова „дълбоко“, както през следващите. При посаждане се отстраняват всички слаби и повредени стъбла и издънки. През втората година, през март-април, старата част на стъблата се изрязва, колкото се може „по-дълбоко“ и така – през всички следващи години. С течение на времето основните стъбла се покриват с дървесна кора.
По-популярни видове хортензии
H. arborescens Annabelle ,H. macrophylla,H. macrophylla Goliath ,H. macrophylla Europa ,H. macrophylla Prima.