0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Re: Моята Градинка
« Отговор #100 -: Април 02, 2007, 17:28:16 pm »
Ау-у-у, как съм успяла да пропусна тази тема :oops: :lol:. И моята страст са цветята, но тъй като живея в апартамент, моите са само стайни (и терасийни :lol:  :wink:). Обещавам снимки утре :D

Гане, видях, че имаш палма Цикас. На мен ми подариха такава преди около месец, но съм много притеснена, защото започна да жълтее. Пресадих я, сложих я близо до прозореца (прочетох, че обича слънчеви места), но тя продължава да жълтее, а толкова ми харесва и не искам да я уморя  :(... :help:
Намерихме нашето синче.
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Моята Градинка
« Отговор #101 -: Април 02, 2007, 19:09:27 pm »
Цитат
нищо не казвате за екзотиките, да ги взимам ли, или да не си взимам беля


Взимай бе, колям кеф е като го гледаш да разсте и цъфти. Аз лично от по-екзотичните имам това и лесно се гледа - изискването е отглеждане само в торф и поливане в чиниката на саксията,без директно пръскане. Не е капризно.
*
Re: Моята Градинка
« Отговор #102 -: Април 02, 2007, 19:14:39 pm »
Пими, сега ще ти кажа за мойта китайска роза. Майка ми  ми я подари веднага след годежа, взех я съвсем мъничка, беше октомври месец. Първите две години само зимата пускаше по 1-2 цвята, абе скромна работа. Винаги съм я гледала на светло до прозорец. Миналата година реших, че няма какво да губя и я паркирах вън, но не на директно слънще. Мойта беше под прасковата, а комшията държи неговата така, че сутрин я пече директно слънцето, но след обед е на сянка. За първи път от 8 години розичката ми се скъса да цъфти,  по едно време нямаше листа колкото цветове и пъпки. Есента като я прибрах, до нова година цъфтяха пъпките. Почина около 2-3 месеца и сега гледам пак е започнала да пуска пъпки. Що се отнася до почвата, ако искаш както ти е обяснила Ози смени горния слой с нова почва. Дано има ефект и при теб.
Ози, какво да ти кажем, душата, то се знае че цветята са прекрасни и щом знаеш как да ги гледаш и имаш условията, хич не се чуди.
Re: Моята Градинка
« Отговор #103 -: Април 02, 2007, 19:20:23 pm »

Сори за цитата със снимките, но това второто азалия ли е? Мога да изтрия снимките, след като получа отговор :D

Момичета, напълнихте ми душата с тия страхотни снимки! :D


П.С. Изтрих снимките, след като разбрах, да не натоварват зареждането.
« Последна редакция: Април 03, 2007, 11:46:01 am от FreshBreeze »
Благодаря ти, Бени!







*
Re: Моята Градинка
« Отговор #104 -: Април 02, 2007, 19:30:30 pm »
Аз ще ти отговоря преди нея - да азалия е.
Ози, извинявай че те изпреварих. :D :oops: :lol:
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка
« Отговор #105 -: Април 02, 2007, 20:24:08 pm »
Второ цвете е Азалия, да. Не обича топлото.


Пими, сега ще ти кажа за мойта китайска роза. Майка ми  ми я подари веднага след годежа, взех я съвсем мъничка, беше октомври месец. Първите две години само зимата пускаше по 1-2 цвята, абе скромна работа. Винаги съм я гледала на светло до прозорец. Миналата година реших, че няма какво да губя и я паркирах вън, но не на директно слънще. Мойта беше под прасковата, а комшията държи неговата така, че сутрин я пече директно слънцето, но след обед е на сянка. За първи път от 8 години розичката ми се скъса да цъфти,  по едно време нямаше листа колкото цветове и пъпки. Есента като я прибрах, до нова година цъфтяха пъпките. Почина около 2-3 месеца и сега гледам пак е започнала да пуска пъпки. Що се отнася до почвата, ако искаш както ти е обяснила Ози смени горния слой с нова почва. Дано има ефект и при теб.
Ози, какво да ти кажем, душата, то се знае че цветята са прекрасни и щом знаеш как да ги гледаш и имаш условията, хич не се чуди.


Видя ли Пими? :lol:


Лейди как се казва това цвете? Много е интересно.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка
« Отговор #106 -: Април 02, 2007, 21:31:34 pm »
А и забравих да кажа, че на китайската роза от време на време я поливах с тор за цъфтящи.
А за азалията. Аз мойта я гледах на доста топло, разбрах по-късно, но ми казаха да не я местя, защото по-лошо е да й промениш местото, а тя се е аклиматизирала още от началото. По принцип е по-добре да е на по-хладно, така цветотеве ще се запазят по-дълго.
*
Re: Моята Градинка
« Отговор #107 -: Април 02, 2007, 21:40:12 pm »
Още утре ще и сменя горния слой почва и ще купя тор за цъфтящи.А за мястото освен да я преместя в някоя от западните стаи друго май не ми остава.Тя и сега не е много зле но върви само на зеленина а на мен ми се иска пак да цъфне както първата година когато я взех.Не съм кой знае каква цветарка-ако знаете колко цветя съм уморила ще ви се доплаче.Е не е нарочно просто апартамента ни е с такова изложение че не вървят.Най-добре ми вървят шифлерата и драцената.
Благодаря за съветите. :D
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Моята Градинка
« Отговор #108 -: Април 03, 2007, 06:04:33 am »
Цитат
Лейди как се казва това цвете? Много е интересно

Родом от тропическа Африка, глориоза е национално цвете на Зимбабве.
Името на Gloriosa Rothschildiana идва от латински и означава чест, слава. Това прекрасно и екзотично цвете е кръстенона барон Z.W. Rothschild, специалист по птиците, който купил цветето от Африка и го показал на изложение на Английското градинарско общество в началото на века.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка
« Отговор #109 -: Април 03, 2007, 10:41:41 am »
Намерих го това цвете, има го и тук и не е скъпо. Но вече поръчах някои цветя :(, е,следващия път.
Вчера си поръчах:

3 вида японски папрати с много хубави цветове, за другата градинка;

петунии различни цветове за сакциите на двора;

фузия "Voodoo" за другата градинка;

далии различни цветове за др. градинка;

черните лилиуми от по горната снимка и една друга "Принцеса Лилия";

жълта кала;

еустома различни цветове, прилича на рози, но не е, от Япония;

бялата птица от Япония /снимка по-горе/;

Като цъфнат пращям снимки :D


/Ама как се отчитам и аз :lol: :lol: :lol:/


Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
Re: Моята Градинка
« Отговор #110 -: Април 03, 2007, 11:47:01 am »
Хмм, и аз имам отскоро една азалия в кухнята - не бях имала досега цвете, което да пие толкова вода!! И вашите ли са така? Иначе много хубаво се разлиства и развива :D
Благодаря ти, Бени!







*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка
« Отговор #111 -: Април 03, 2007, 11:49:56 am »
Хмм, и аз имам отскоро една азалия в кухнята - не бях имала досега цвете, което да пие толкова вода!! И вашите ли са така? Иначе много хубаво се разлиства и развива :D

Обичат си водичка, даа.
Ами, хайде пращай снимки :D
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка
« Отговор #112 -: Април 03, 2007, 13:26:46 pm »
Моята кала е бяла но и тя не ще да цъфти.Имаче листа постоянно пъска и върви добре.Бяха ми казвали че трябва да се реже но не знам точно кага за това не съм я отрязала.Ставам нахална но ако можете да ми кажете нещо и за нея.
На розата днес и смених горната почва и сложих тор за цъфтящи да видим какво ще стане.Ако и това не помогне-местя я в спалнята.
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Моята Градинка
« Отговор #113 -: Април 03, 2007, 13:28:11 pm »
Гане, видях, че имаш палма Цикас. На мен ми подариха такава преди около месец, но съм много притеснена, защото започна да жълтее. Пресадих я, сложих я близо до прозореца (прочетох, че обича слънчеви места), но тя продължава да жълтее, а толкова ми харесва и не искам да я уморя  :(... :help:

Пети, аз на моята й отрязах листата. По принцип и аз го имах този проблем - като я взех и започнаха да жълтеят листата. Реших, че нямам какво да губя и ги резнах. Около 2 седмици по-късно тръгнаха нови листа. Така че можеш да ги отрежеш и не я слагай на директна слънчева светлина. Да е на шарена сянка и не обича кой знае колко много вода. Умерено поливаш. Надявам се да съм ти помогнала :wink:

Мари, за калите - в Италия като бяхме гледах че са ги насадили навън. В нещо като канавки. Явно обича вода и може да вирее навън. Не е стайно растение само.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка
« Отговор #114 -: Април 03, 2007, 13:49:57 pm »
Моята кала е бяла но и тя не ще да цъфти.Имаче листа постоянно пъска и върви добре.Бяха ми казвали че трябва да се реже но не знам точно кага за това не съм я отрязала.Ставам нахална но ако можете да ми кажете нещо и за нея.
На розата днес и смених горната почва и сложих тор за цъфтящи да видим какво ще стане.Ако и това не помогне-местя я в спалнята.

Pimi, мести розата на слънчево и светло. Калата по принцип е градинско цвете, може и да става за в къщи, не знам или има различни сортове. Луковичните обичат на двораааааа :lol:.  Гането да ти помогне ако може повече за калиите. :D

Аз моята ще я садя на двора. Гледам пише стайно и градинско цвете. Но наистина луковичните, обичат да растат на двора :lol: :lol:
« Последна редакция: Април 03, 2007, 13:58:43 pm от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка
« Отговор #115 -: Април 03, 2007, 14:14:04 pm »
Е да но моята не е луковична.Дадоха ми я издънка от една друга-имаше корени не луковици.Та за това си мисля че не е луковична.
*
Re: Моята Градинка
« Отговор #116 -: Април 03, 2007, 18:38:58 pm »

Osiana, толкова си ентусиазирана на тема цветя, че реших да ти направя един подарък! Сигурно си чувала за прословутите английски градини. Понеже англичаните са били колонизатори, то от цял свят са си донасяли семена на най-различни и екзотични растения, цветя и дървета. В Англия можеш да видиш екземпляри, както от Африка, така и от Индия. Изумява богатото разнообразие от декоративни храсти, живи плетове и дървета, които са селектирани специално само да цъфтят, за украса, като нямат плодове. Има много такива видове, които в БГ не съществуват. Пролетта тук е изключително пищна, защото можеш да видиш не само растителните видове, които си познаваме, но и дървета в най-различна цветна окраска, подредени едно до друго, като булки на сватба. Изключителна красота за окото. Освен това градинарската професия е издигната почти в култ и е с много дълги традиции. Има и специални TV шоута, в които се показват различни оформления на градини, различен дизайн. Можеш например да се обадиш в предаването, че имаш градинка, но не знаеш как да я подредиш. Ако те одобрят за предаването, пристига екипът с един главен градинар, взема мерки на градинката ти, крои, мери, реже, копае, докарва пръст, трева на метър - така, както ние си купуваме мокет например, така се продава и трева например. Правят се скици специално за твоята градинка със специален дизайн и композиции, съобразени с разположението на градината. Накрая на шоуто е налице един малък цветен шедьовър.  И най-забутаните градинки превръщат в уникално място за релакс. Правят се и изложби на градинска тематика. Истинска прелест! И за да не се отплесвам прекалено дълго, ти изпращам адрес, на който можеш периодично да следиш за сезинните новости, за изложби и всичко, свързано с градинаря. Има и сезонен календар на градинаря! Адресът е:
http://www.bbc.co.uk/gardening/

Не се отказвай да си мислиш за нещо по-професионално като развитие, свързано с цветята! Успех!
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка
« Отговор #117 -: Април 03, 2007, 19:33:02 pm »
О, много ти благодаря Розичка, всичко това е много интересно. Тук в Германия, тези и подобни предавания за градината също ги има. Гледам ги всеки път когато мога. Ако имате кабелен или сателит можете и вие да ги гледате по RTL "Mein Garten" , правят наистина чудеса.

Но има една малка тънкост.... всичко това гледам с голямо удоволствие и интерес, и се уча на идеи и трикове...А тънкостта е в това при мен , че аз не искам някой друг да ми прави градинката, а аз сама, да се грижа за нея, да се трудя, да ги гледам от малки как растат, и когато вече пораснат и цъфтят да се наслаждавам на успеха си и на безкражната им красота. Просто искам да кажа, аз направих тази градинка, аз си отгледах цветята, за да се чувствам полезна, за да се чувставам заета и отговорна. Да отгледаш едно цвете, една градинка, една роза....
За сега това, като имам някой ден деца, ще ги отгледам и тях с толкова любов, даже и с повече. Но аз сама, за да им се насладя.... За да ги обичам...

Нямам деца, имам си цветя и коте и куче, те са моите деца. Но не давам друг да се грижи за тях и да ги отглежда.....


Благодаря ти  Дива Роза :D
« Последна редакция: Април 03, 2007, 19:34:52 pm от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка
« Отговор #118 -: Април 03, 2007, 23:20:51 pm »
Нямам деца, имам си цветя и коте и куче, те са моите деца. Но не давам друг да се грижи за тях и да ги отглежда.....


Абе, Ози , така както сме я подкарали освен за цветята, сега да не почнем и животните. :D :D :D
За калите: Те по принцип не са външни, но зависи от климата.Може да се засаждат вън и да се зазимяват, но само бялите, а другите цветове не издържат.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка
« Отговор #119 -: Април 03, 2007, 23:35:41 pm »
Нямам деца, имам си цветя и коте и куче, те са моите деца. Но не давам друг да се грижи за тях и да ги отглежда.....


Абе, Ози , така както сме я подкарали освен за цветята, сега да не почнем и животните. :D :D :D
За калите: Те по принцип не са външни, но зависи от климата.Може да се засаждат вън и да се зазимяват, но само бялите, а другите цветове не издържат.

Ааа, Мари, темата за животните е стара, имаме я отдавна, само че вече не е актуална... :lol:

За калите, не знаех, че са стайни, от там където я поръчах пише може и в градината и в къщи да се отглеждат, да не лъжат нещо, че като я посадя в градината и да ми се затрие...?  :?
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."