0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка
« Отговор #180 -: Април 12, 2007, 15:46:42 pm »
           Как да режем розите?

Розите се режат най-добре през пролетта, когато вече няма студ.
Изрязват се всички изсъхнали, болни и наранени клони.
Всички градински, мини и рози от сорт е добре да се скъсяват с около 30 см. Здравите клони не се скъсяват много, повече се скъсяват слабите.
Щам розите (тези като дръвчета) се скъсяват като се и оформя короната.
Дребните храстовидни рози не се режат всяка година, само изсъхналите клони.
Големите храстовидни рози, каскадни и катерещи не се режат. Изрязват се само болни, наранени и  изсъхнали клони.
Има рози които цъфтят през лятото само около 3-6 седмици и такива, които цъфтят от май-юни до късна есен - до ноември. Ако розите ви са от първия вид, не режете новите клонки, защото там са бъдешите пъпки.
И още едно важно рязане! Състои се в изрязване на прецъфтелите цветове. Когато един цвят прецъфти се изрязва заедно 1-2 от листата на стъбълцето.Едно важно рязане, за да цъфтят розите ви повече!
От страни на розата ако излизат издънки се изрязват нацяло.
Как да ги тежем по-точно?

На около 5 мм от окото.




So ist es falsch:             =  Така е грешно
1.Zu hoch über dem Auge       =  Много високо над окото
2.Zu dicht am Auge            =  Много близо до окото
3.Unsauber geschnitten        =  Не правилно/ не чисто изрязано

So ist es richtig:            =  Така е правилно
Knapp 1/2 cm über einem Auge  =  Около 1/5 см. над окото
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Моята Градинка
« Отговор #181 -: Април 12, 2007, 16:45:36 pm »
Osi  :balk_21: за превода и инфото.
Тази вечер ще успея да направя албума и ще го пусна.

Ето малко снимки. Другите когато разцъфтят.  Днес засях и Гербер,Coleus (което аз знам като "Цветна коприва")и Asparagus (мисля беше Мъката на художника").
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=122904&photo=1


« Последна редакция: Април 12, 2007, 21:39:20 pm от lidia »
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*
Re: Моята Градинка
« Отговор #182 -: Април 12, 2007, 23:41:03 pm »
Лидия, имаш превъзходни цветенца. А теменужката и хипеаструма направо ми взеха очите. Аспарагуса е разред от семейството на папратите. Аспарагус е както ти казваш мъката на художника,http://www.snimka.bg/album.php?album_id=105727&photo=15 аспарагус е също и това. http://www.snimka.bg/album.php?album_id=105727&photo=27 Има и още, но от тях не съм имала.
Аз днес посадих далиите и две рози увивни - едната червена, а другата оранжева. Утре мисля да посадя тагетиса и още някакви на които не им знам името. Разсадих няколко саксии, подготвих и местото за тревата, абе цял ден се разправях с градината. И да ви се оплача, малкото коте се е постарало зимата да ми унищожи няколко саксии мушкато. И то кои точно, разбира се че с по рядките цветове. Кво да се прави, пак ще ги завъждам.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка
« Отговор #183 -: Април 13, 2007, 00:32:46 am »
Аз пък вчера и днес разсявам всички стайни цветя. То много цветя, даже утре имам да присея още три  :lol:

И да се похваля, 4 от моите рози, имат вече пъпки. Тази година ще цъфнат по- рано, вероятно с около 20 дни, защото зимата беше много топла.

Лидиа, много хубави цветя, и понеже говорите за папрати, тук един от папратите който поръчах, още не са дошли, вече нямам търпение  :lol:



Целувки  :kiss: и чакам с нетърпение още много снимки от вас!!!
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Re: Моята Градинка
« Отговор #184 -: Април 13, 2007, 09:22:45 am »
Знам, че не си удържах на думата за снимките :oops:, но сега пак тържествено обещавам да си снимам домашните любимци :lol: и да ви ги покажа, но ще стане след седмица, защото в неделя заминавам за мечтаното място на всяка "цветарка" - Панаира на цветята в Холандия - Keukenhof Gardens: www.keukenhof.nl.   

От там също очаквайте снимков материал :D.

Осиана,
Благодарности за информацията за розите :bighug:.
От мамините ни рози любима ми е бялата (не зная как се казва :oops:), но ще ви я покажа като цъфне лятото.
Намерихме нашето синче.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка
« Отговор #185 -: Април 13, 2007, 11:11:02 am »
Това е прекрасно, Пети, чакаме снимки  :blob10: :jump12:
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка
« Отговор #186 -: Април 13, 2007, 15:29:49 pm »
Малееееееее, Пети. Как ти завиждам ако знаеш. Като знам какво правя аз като отида в градината на БАН, преставям си ако отида на панаира на цветята. Леле колко се захласвам по нашите цветя, а представям си там от тези красоти. Да знаеш, че ти завиждам, много, ама много, многоооооооооооо. :P
*
Re: Моята Градинка
« Отговор #187 -: Април 13, 2007, 16:49:38 pm »
Osiana много ти благодаря за подробната информация за розите - аз вероятно на есен ще садя рози така че ще ми е много полезна - това за торенето не го знаех и така съм убила една голяма и мноооооого от мини-розите - изгоряха направо.
*
Re: Моята Градинка
« Отговор #188 -: Април 13, 2007, 16:54:47 pm »
Аз пък честно казано, винаги съм слагала тор /органична/ в дупката, в която садя розите. И мога да кажа, че имам 90% успеваемост. Това със торенето за първи път го чувам и ще се поинтересувам по -  подробно.
*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Re: Моята Градинка
« Отговор #189 -: Април 13, 2007, 16:59:41 pm »
Да знаеш, че ти завиждам, много, ама много, многоооооооооооо. :P
А-а-а, мила, няма защо - пожелавам ти в най-скоро време и ти да отидеш на него :D.
Този панаир е ежегоден и продължава близо 2 месеца - някъде към края на март до края на май. Всъщност (до колкото съм запозната) представлява един огромен парк, в който всяка година засаждат нови цветя и отделно има изложбени зали, където можеш да си купиш всякакви цветя. За съжаление мерките за сигурност по летищата много ги затегнаха и не знам какво ще мога да си донеса в БГ.

Преди 3-4 години си донасох от Холандия лалета, но за съжаление въпреки грижите и пресаждането, цъфтяха само първата година :(.  Вероятно в БГ им е доста по-студено :(.
Намерихме нашето синче.
*
Re: Моята Градинка
« Отговор #190 -: Април 13, 2007, 17:02:20 pm »
Точно този проблем се обсъждаше във форума за цветята. Доста момичета отчитат, че холанските цветя не виреят много добре тук или ако изкарат първата година след това не. Първо се поинтересувай как стои въпроса и си вземи такива , с които няма да имаш проблем.
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Моята Градинка
« Отговор #191 -: Април 13, 2007, 17:55:21 pm »
Имам чувството, че има нещо общо с хибридността. Хибридните виреят само 1 година и не могат да се садят пак. Мисля че има логика - като ти продадат хибридни цветя и те не цъфнат, после пак ще идеш да си купиш. Пък за студеното - в България е доста по-студено от Холандия. Не би трябвало това да е причината.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка
« Отговор #192 -: Април 13, 2007, 18:38:23 pm »
Аз пък честно казано, винаги съм слагала тор /органична/ в дупката, в която садя розите. И мога да кажа, че имам 90% успеваемост. Това със торенето за първи път го чувам и ще се поинтересувам по -  подробно.

Аз имам 100% успеваемост. До сега нито една роза при мен не е изгоряла, затрита или изсъхнала. До последната, а те не са малко. Освен това всички са от сорт и някои от тях изискват по-специални грижи. Преди да направя моята градина с рози, прочетох и понаучих доста неща. Ако се съмнявате в това което пиша, можете да прочете линковете сами, които пуснах или някоя книжка за отглеждане на рози. Имам много още да кажа за рязането, сеенето, зазимяването, ако някой иска, ще продължа да превеждам. Това ме радва. Ако не, ще ви пращам снимки :)
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка
« Отговор #193 -: Април 13, 2007, 20:10:25 pm »
Глупости говориш, разбира се че ще продължаваш. Стана ми интересно това, че винаги съм слагала тор до сега, просто не съм знаела, че не трябва да се слага. Вчера дето ги посях на тези двете не им сложих, хвана ме шубето. А онези дето ги загубих са защото нямат достатъчно слънце на ден - минимум 5 часа.
Ози :bighug:
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка
« Отговор #194 -: Април 13, 2007, 20:27:54 pm »
Ок, Мари  :D


 :bighug:
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка
« Отговор #195 -: Април 14, 2007, 23:29:26 pm »
Ето още нещо непретенциозно за градината...и красиво!
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Моята Градинка
« Отговор #196 -: Април 14, 2007, 23:41:34 pm »
Ето ви малко късмет от моята градинка! Нека тези четирилистни детелини изпълнят предназначението си :wink: и да има вълна от положителни тестове скоро!





А тези снимки са от една градина в парка до нас. Много ми хареса как е подредена - с изкуствено езерце и още куп други дребни нещица :lol:








Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка
« Отговор #197 -: Април 14, 2007, 23:55:43 pm »


Гане,злато,я бързо кажи сега как да се снабдим и ние със такива екстри?Детелинките от семена ли ги "завъди"? :lol:Прекрасни са!
А,тази градинка е мечта!Супер разтоварваща!
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Моята Градинка
« Отговор #198 -: Април 15, 2007, 00:03:53 am »
Фани, злато, развъжда се от луковички. Тук продават готови пакетчета. За пръв път ми е и не мога да ти кажа наесен като прецъфтят какво точно се прави. Знам, че цъфтят в червено и са много красиви. Бях купила на майка ми такива и тя вече втора година ги гледа. Ще я разпитам и тя ми беше казвала, че има доста - ще я помоля да отдели и евентуално когато брат ми си ходи до Търново ще го накарам да вземе от там, а после ще намерим начин да получиш и ти :wink:
Тук до нас има нещо като кът за отдих на немците и е ужасно красиво. Всеки ден се разхождаме там и винаги има по нещо, което да привлече погледа. В повечето градини има магнолии, лалета и разни екзотични цветя. Всичко е нагласено с градински джуджета, къщички и разни други чудесии. Да ходи човек с фотото и да купува :lol:
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Моята Градинка
« Отговор #199 -: Април 15, 2007, 15:18:34 pm »
Гане, кажи мола те как става тоз номер със снимката. Малка е а като й кликнеш да се отвори в нов прозорец. Направо се изпотих онази вечер и не можах да го направя. Та затова срам - не срам, питам. :oops: А детелините са супер. Мисля, че съм виждала и тук по цветарските.