0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка
« Отговор #160 -: Април 07, 2007, 23:36:02 pm »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка
« Отговор #161 -: Април 09, 2007, 17:44:25 pm »
Вчера поръчах две нови рози, едната е катереща

(клик)


Deutsche Welle


(клик)




Meintower катерещата
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка
« Отговор #162 -: Април 09, 2007, 19:20:49 pm »
Един полезен линк за розите. Рязане, садене, торене и др.

http://www.rosen-union.de/memberstart.asp?profil=rosenunion&frameset=frameset2  и от там на Interessante Pflegetips
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка
« Отговор #163 -: Април 09, 2007, 19:25:03 pm »
Ози, мерси за инфото, но за съжаление :( съм скарана с немския.  Ако ни превеждаш най - важните пасажи, цена няма да имаш. :oops: :D :lol:  Ама съм скромна, а. :P
А розите са супер, то това е ясно.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка
« Отговор #164 -: Април 09, 2007, 19:27:48 pm »
Ами ако наистина има желаещи да превеждам и се интерсуват от рози, просто няма проблем :D. Аз го пуснах, защото зная че има много немскоговорящи сред нас  :oops:
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка
« Отговор #165 -: Април 09, 2007, 19:41:44 pm »
Аз съм за, :balk_50: стига да не те затруднява.
*
Re: Моята Градинка
« Отговор #166 -: Април 10, 2007, 07:18:41 am »
  Осиана, тези рози са фантастични! Катерещата е много хубава.
  Аз обожавам рози. Ако имам градина ще е цялата само в рози и нищо друго.
  Тъй като имам голяма покрита източна тераса се опитвам да отглеждам от мини розиките в сандъчета. Миналата година цъфтяха много - беше голяма красота и радост за окото.
 
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка
« Отговор #167 -: Април 10, 2007, 09:17:26 am »
Браво Солейче  :D  :bighug:

Ще превеждам полезни статии от немси за отглеждане на рози, аз доста неща казах за розите и в началото на темата. Почвам от днес  :D
« Последна редакция: Април 10, 2007, 10:27:59 am от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка
« Отговор #168 -: Април 10, 2007, 14:55:05 pm »
 :balk_21:Ти си златце. :bighug:
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка
« Отговор #169 -: Април 10, 2007, 16:28:19 pm »
           Къде да засеем розите?

Розите обичат слънцето! Те предпочитат въздуха и светлината. Но не и големи горещини, прекалено силно слънчеви тераси и бели южни стени. Не ги излагайте на голям пек!
Избягвайте да сеете рози на пълна сянка, прекалена влага и студени места.
Много от розите виреят и на пъстра сянка, стига да не са засенчени от други храсти и дървета и да имат свтлина поне 4-5 часа дневно.
Розите растат на всякаква почва, но не всеки сорт обича песъчливата.




            Кога да засеем розите?

Най-добре е розите да се сеят през октомври до края на ноември. Но да няма мраз и замръзнала почва. Леката нощна слана не им пречи.
Също през март до началото на май могат да се сеят.


            Кога да торим розите?

Новопосята роза не се тори. След втората година от посяването, на пролет се тори с тор за рози /минерална и органична/. При по-лоша почва може и втори път да се тори през юни.
Не торете розите по късно от юли месец, защото през есента  розата няма да е подготвена за зимата и ще замръзне. Не ги торете с прясна животинска тор!


Превод от www.rosenversand24.de ; www.rosen-union.de


За днес толкова, друг път пак :D Ще преведа как се режат и как се сеят :D
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка
« Отговор #170 -: Април 10, 2007, 16:45:44 pm »
Скъпа, наблегни на размножаването чрез резници. Живо ме интересува. Дано ти попадне   за видовете размножаване.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка
« Отговор #171 -: Април 10, 2007, 17:00:45 pm »
Скъпа, наблегни на размножаването чрез резници. Живо ме интересува. Дано ти попадне   за видовете размножаване.
До сега не съм намерила такъв материал, но ако намеря ще го преведа.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка
« Отговор #172 -: Април 10, 2007, 20:29:52 pm »
             Как да садим розите?

Почвата да се разрохка дълбоко. Ако на същото място е имало рози, изкопайте дупка 50х50 см. и я напълнете с нова пръст напр. от зеленчукова градина или пръст за цветя от магазина.
Ако розата сте я купили без саксия, т.е с голи корени, то тя трябва да стои във вода. Потапяте я цялата, водна баня. Корените не трябва да изсъхват! Ако розата се сади през есента, нека стои във водата около 2-4 часа. А ако се се през пролетта, да стои около 12 часа.
Като я сеете, корените не трябва да се прегъват, да стърчат нагоре или да се пречупват. Чуканчето над корена да е покрито с около 3-5 см. с пръст. Като я заринете с пръстта, натиснете с крак почвата около корена, да се набие леко. След това я полейте обилно.
Ако се сее през пролетта, розата трябва да се изреже. До толкова, че клоните и да останат с дължина 15-20 см.
Не оставяйте розата да изсъхва! Новопосадена роза се полива по-често. Поливайте розата отдолу. Не поливайте листата. Мокрите листа могат да получат гъбички.
Поливайте сутрин или късно след обяд.
Ако розата е със стъбло, т.е. като дръвче със ствол /виж ТУК/,трябва да и се сложи колче и да се закрепи за него.

Превод от www.rosenversand24.de ; www.rosen-union.de
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
Re: Моята Градинка
« Отговор #173 -: Април 11, 2007, 15:38:32 pm »
Осиана, мерси за хубавите съвети!
От моите засадени рози са оцелели само 2. Но все пак много им се израдвах.
Сега да им сложа ли минерална тор за рози или да ги оставя да се освестят?  :D
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка
« Отговор #174 -: Април 11, 2007, 18:02:57 pm »
Осиана, мерси за хубавите съвети!
От моите засадени рози са оцелели само 2. Но все пак много им се израдвах.
Сега да им сложа ли минерална тор за рози или да ги оставя да се освестят?  :D


Нищо не им слагай, моля те, радвам се че все пак 2 са оцеляли. Остави ги да се съвземат. Не ги тори поне 2-3 години с нищо. Чак след това, малко можеш да ги наториш, на пролет, да не изгорят пак.
Ако почвата е хубава, няма нужда няколко години да се тори. :wink:

Колко рози беше посяла?



Виж тук:
          
            Кога да торим розите?

Новопосята роза не се тори. След втората година от посяването, на пролет се тори с тор за рози /минерална и органична/. При по-лоша почва може и втори път да се тори през юни.
Не торете розите по късно от юли месец, защото през есента  розата няма да е подготвена за зимата и ще замръзне. Не ги торете с прясна животинска тор!



Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
Re: Моята Градинка
« Отговор #175 -: Април 11, 2007, 18:46:35 pm »
:)
2 от 5  :) Останалите три още ги дебна, но няма изглед много. Струва ми се, че като ги купих имаше прекалено много восък или нещо подобно по тях.
Едната оцеляла е каскадна - ще я пусна да се катери по оградата. Другата е от тези, които достигат височина 1 - 1.20
Щом и сега не е късно ще засадя още една каскадна поне.
Добре че те питах за торта. Че все се бях засилиа да купувам една от Практикер - рекламират я за лъскави листа и ярки цветаве   :wink:
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка
« Отговор #176 -: Април 11, 2007, 23:34:08 pm »
Радвам се ммери :hug2:

 
А защо снимките на Баракуда и Ганка не се виждат вече  :(, бяха толкова хубави.... :(
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Моята Градинка
« Отговор #177 -: Април 12, 2007, 12:13:23 pm »
Оси, вероятно има проблем със снимка.бг и поради тази причина не се виждат. А може и да е нещо от нашия зачатския сайт. Ако го товарим. Надявам се скоро да се появят пак :)
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Моята Градинка
« Отговор #178 -: Април 12, 2007, 14:24:53 pm »
И аз ще се включа със снимки. Имате страхотни цветя и на мен са ми страст.  :D
Аз харесвам абсолютно всичко зеленичко. Розите са ми слабост. Палмите също. Единственото което намразих е кактуса. Имах един с бодли като куки. Когато и да мина покрай него, все се закачаше по мен. а после болии :P. Местих го тук там и най-накрая го подарих. Не си паснахме с него. Прекрасни снимки и цветенца. Ще снимам и ще кача  и аз. Оси , аз имам около десетина рози в двора. Ще се радвам на малко помощ как да станат това лято още по прекрасни. Казват че се подрязвали. Може ли малко помощ как и колко се реже. Аз не ги режа. Премахвам само изсъхналото.:D
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка
« Отговор #179 -: Април 12, 2007, 14:28:11 pm »
Лидиа, чакам снимките  :D
Както писах по-горе ще дам инфо и за рязането и др.
Скоро. Рязането при розите е важно.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."