Повече и по-малко са относителни понятия
.
Виж статистиката, там може би ще ти се поизясни картинката, въпреки малкото постове. Оказват влияние не само вашите изисквания, но и:
- вашата активност
- написаното за вас в социалното ви досие Напр. ако има вписано за осиновяване бебе н 5 месеца, при еднакви други качества, вероятно ще бъде педпочетена по-младата двойка. Това разбира се твърде условно ...
чакай пак ще се самоцитирам, че ми е по-лесно
Изискването за етнически произход на детето
Една от болните теми в дискусиите за осиновяването в България е притесненията на някои от кандидатите да осиновят деца с различен от българския етнос. Голяма част от хората заявяват, че желаят да осиновят дете единствено с деклариран български произход. Работата е там, че така силно ограничавате броя на децата, за които кандидатствате по няколко причини:
от една страна, както беше посочено в частта за попълване на вашето заявление, етническата принадлежност попада в т.нар. „чувствителни” лични данни и като такива те следва да бъдат предоставени само доброволно. Рождените родители са тези, които следва да посочат етническия произход на детето, а ако те откажат, в досието на детето ще бъде вписано „неизвестен етнически произход”.
на второ място, принадлежността към даден етнос е въпрос на самоопределение1. Рождените родители могат да кажат, че не могат да се самоопределят, защото не разбират смисъла на това нещо. Отново в досието на детето ще бъде вписано „неизвестен етнически произход”.
на следващо място, е възможно единият родител да се самоопредели като българин, а другият родител да е неизвестен или да откаже да отговори. Тогава в досието на детето е възможно да бъде вписано „неизвестен етнически произход” или „смесен етнически произход”.
Подобни случаи на гореизброените има наистина много. Деца, попаднали в някоя от посочените категории, изобщо няма да ви бъдат предлагани за осиновяване, ако вие изрично сте заявили, че желаете да осиновите дете единствено с деклариран български произход. От подобно изискване ще загубите наистина дълго време в безсмислено чакане, а това наистина не си струва.
Ако в първоначалното си заявление сте заявили изрично, че искате да осиновите само такова дете, помислете добре и подайте декларация до вашето РДСП, с която заявявате, че желаете да промените първоначално посочените изисквания към детето, като декларирате, че сте готови да осиновите дете от български, смесен, неизвестен или …. (посочете и друг, ако желаете) произход. Това наистина ще ускори процедурата ви.
Добре е да помислите също, дали не бихте могли да превъзмогнете тази претенция. Въпросът е деликатен и много личен, но си струва да помислите върху него. Поговорете със социалните работници, прочетете в интернет форумите споделения опит на майки, осиновили дечица с различен етнос. Ще видите и снимки на щастливи, прекрасни деца с новите им семейства. Щом детето ще се отглежда във вашето семейство и с вашите семейни традиции и порядки, то ще приеме тях. Помислете върху това.
"НАЙ-ЧЕСТО ЗАДАДАВАНИ ВЪПРОСИ
Какви изисквания към детето, което желая да осиновя, да посоча? Ще повторя още веднъж вече написаното по-горе –
всяка ваша претенция ограничава броя на децата, които ще ви бъдат предлагани за осиновяване, което означава, че може и да почакате повечко. Това важи и за възрастта и за пола и за произхода с еднаква сила.
Има ли значение поредността, с която сме вписани в регистрите?Отново въпрос без еднозначен отговор – и да, и не. Със сигурност кандидатурите на осиновяващите не вървят стриктно по ред на номерата, макар че, както казахме, поредността ви в регистъра все пак е фактор (Чл. 95, ал.1 от СК). Ще припомня споменатия водещ принцип: “търси се родител за детето, а не дете за родителите”. От една страна, ако е минало много дълго време от вписването ви и, имайки предвид, че разрешението за вписване е с максимален срок 2 години, вероятно вашето досие ще излезе „на предни редици”. От друга страна обаче, ако вашите изисквания към детето, което желаете да осиновите, са прекалено много, възможно е да почакате повечко, а преди вас да осиновят хора с по-гъвкави претенции.