Какви точно са критериите за определяне кое семейство е най-подходящо за дадено детенце?
Е това е въпроса на въпросите.... След многобройните ми разговори по телефона с различни директори на РДСП, всички казват общо взето едно и също, а то е:
Съвета по осиновяване във всеки град, заседава през седмица. На всяко заседание, се представят децата от съответния град, които са за осиновяване - напр:
Иван - 5 месеца - еди какъв си произход, досега не е предлаган за осиновяване, еди какво си здравословно състояние
Мария - 8 месеца - еди какъв си произход, има 2 отказа за осиновяване поради еди какви си причини, еди какво си здравословно състояние
и т.н.
След това за всяко дете се предлагат по трима кандидат осиновители. Критериите, по които "се напасват" осиновителите и дечицата са в по-голямата си част субективни. Защото, хайде на нас ясно как ни правят психологическите профили, ама на едно 5 месечно бебе.... как става тая работа, не ми го ражда главата
.
В този смисъл, фактора време, определено играе роля. В смисъл, ако има две двойки с обще взето сходни данни, предимство ще има тази, която е вписана по-рано. Има разбира се и обективни критерии - напр. е, няма как, самотна жена на 58 години (една такава жена ме потърси за консултация)да осинови здраво бебе от бг произход, до 6 месеца. Просто защото е ОЧЕВИДНО, че винаги ще има семейство, което да иска да осинови такова детенце и едно младо семейство също така е очевидно че е по-подходящо от един самотен родител. Оставяйки настрана емоционалната част, съгласете се, че по обективни данни е така.
Просто за сведение:
ПРАВИЛНИК ЗА ДЕЙНОСТТА НА СЪВЕТА ПО ОСИНОВЯВАНЕ
ИЗДАДЕН ОТ МИНИСТЕРСТВО НА ПРАВОСЪДИЕТО, МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО, МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА И МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
Обн. ДВ. бр.107 от 9 Декември 2003г.
Чл. 1. Правилникът урежда структурата и организацията на дейността на Съвета по осиновяване към регионалната дирекция за социално подпомагане, наричан по-нататък "съвета".
Чл. 2. Съветът:
1. разглежда досиетата на децата и на осиновяващите;
2. изисква допълнителни документи и информация, необходими за осиновяването, от съответните лица и компетентни органи;
3. определя за всяко дете от регистъра в регионалната дирекция за социално подпомагане подходящ осиновяващ, съобразно определените в закона критерии;
4. следи и уведомява Съвета по международни осиновявания при Министерство на правосъдието за всяко дете, по отношение на което са налице условията на чл. 57в, ал. 9 от Семейния кодекс.
Чл. 3. (1) Съветът е колективен орган, който се състои от председател и членове.
(2) Председател на съвета е директорът на съответната регионална дирекция за социално подпомагане.
(3) Членове на съвета са: юрист, определен от областния управител; лекар, определен от териториалния орган по здравеопазване; педагог, определен от регионалния инспекторат по образование, и психолог, определен от дирекция "Социално подпомагане" по постоянния адрес на детето. Членовете на съвета, с изключение на психолога, задължително са служители от съответната администрация.
(4) За определяне на осиновяващ на дете, което е настанено в специализирана институция, в съвета взема участие като член и ръководителят на съответната специализирана институция.
(5) Психологът по ал. 3 не може да е участвал в социалното проучване на детето, както и на осиновяващия.