Здравейте,
попадна ми статия за това какви права има бременната жена и майката в Германия, както и какви парични помощи и се полагат. За съжаление статията е непълна и включва само об6ти разпоредби, но все пак човек може да се ориентира каква е политиката им. Преводът ми не е идеален, но се надявам да е разбираем – сами знаете колко “разбираеми” са и подобни статии на български език.
Моля, майките с деца да ме поправят или да допълнят нова информация, която би била полезна и интересна.
Защита на майчинството (Мutterschutz) – закони и предписания за защита на работещите бременни жени и родилки:
Бременните работещи жени са защитени от закона. До четири месеца след раждането майките нямат право да бъдат уволнявани. Те имат правото да не извършват тежки физически натоварвания, както и опасни за нероденото дете дейности. Те немогат да бъдат задължени да работят нощем, допълнително след края на работното време или извънредно през почивните дни.
Шест седмици преди определената дата на раждане, предстоящата майка може да продължи да работи или да си остане в къщи. Първите осем седмици след раждането тя няма право да работи.
Обезщетение при майчинство (Мutterschaftsgeld):
От шестата седмица преди раждането и до осмата седмица след това, държавно застрахованите майки имат право да получават обезщетение. Здравната каса и работодателят си поделят тази сума, която не може да надвишава средната нето-заплата от последните три работни месеца. Частта на касата е около 390 ? месечно. Частно застрахованите жени получават еднократна сума до 210 ? от Държавната застрахователна служба, а вноската на работодателя се изчислява както при държавно застрахованите.
(В статията нищо не се споменава за жените които не работят колко и от кого какво получават.)
Пари за възпитание и отглеждане (Еrziehungsgeld):
Родителят, който осем седмици след раждането иска да остане в къщи да отглежда детето, има право да подаде молба за получаване на пари за възпитание. Сумата не може да надвишава 300 ? месечно за максимум 2 години, или 450 ? месечно за 1 година, като е зависима от досегашните нето-приходи.
Двойки, които през първите 6 месеца от живота на детето имат повече от 30 000 ? годишен приход, нямат право на тези пари. При самотни родители (тук не са рядкост случаите, когато жената напуска партньора и го оставя сам да се грижи за бебето) границата е 23 000 ?. От седмия месец на детето, границата при двойките с едно дете е 16 500 ?, а при самотните родители – 13 500 ?.
Работещите майки, респективно бащи, имат право на “родителско време” (Еlternzeit), което е до 3 години от раждането на детето. Родителите могат да разделят това време по между си.
Родителски пари (Еlterngeld):
Ново! От 2007 година “Парите за възпитание” трябва да бъдат сменени от “Родителски пари”. Родителят които остава вкъщи, получава 67% от предишните приходи, които немогат да надвишават 1 800 ? месечно. Те могат да бъдат получавани 10 или 12 месеца. В този случай следват изменения при обезщетението при майчинсво. (Този проект все още е в процес на обсъждане от политиците)
Детски градини и ясли:
Право на място в детска градина имат децата от 3 годишна възраст, когато родителите работят или учат. Разходите варират според региона (коя част на Германия) и приходите на родителите, но са най-често около 160 ? на месец, за 8 часа на ден (5 дни в седмицата).
Ново! Децата под 3 години ще имат право на място в детска ясла от 2010 година.(?!?)
Детски пари (Кindergeld):
Те се получават независимо от приходите на двойката или самотният родител. Детските пари възлизат на 154 ? месечно на дете, а от четвърто дете – 179 ?.
Добавки към детските пари (Кinderzuschlag):
Родители, които покривът собственият си жизнен минимум, но не и този на детето (децата) си, имат право на добавки към детските пари, които не могат да надвишават 140 ? на дете на месец.
Разходи за възпитание (Betreungskosten):
Ново! Според Проектозакона на Държавното управление, за всяко дете до 14 годишна възраст, ще бъдат признавани 2/3 от разходите за възпитание (допълнително обучение – частни уроци, курсове, музикални инструменти, спорт…), които не могат да надвишават 4 000 ? годишно. Парите ще бъдат вписвани в данъчната декларация и ще се получават обратно. Новият закон трябва да влезе в сила със задна дата от 01.01.2006 година.