Това е статия от в. Седмичен Труд, тъй като не я намерих качена, реших да я препиша тук.
Между 50 и 80 милиона са бездетните двойки в света, у нас те са около 230 хиляди. В България едва 32,6 от тях търсят квалифицирана медицинска помощ. При подходящо лечение или използване на методите на асистираната репродукция 20-25% от двойките във фертилна възраст могат да се сдобият с дете, стига да се обърнат към някоя от клиниките за репродуктивна медицина, апелира д-р Таня Тимева, акушер-гинеколог, медицински директор на Специализираната АГ болница "Д-р Щерев" и консултант на Националната здравноосигурителна каса по програма за лечение на безплодието.
Д-р Таня Тимева и д-р Даниела Савова, акушер-гинеколожки:
Мъжете и жените са еднакво виновни за безплодието
Неотдавна болницата обяви Месец за профилактика на безплодието /до 21 ноември/, по време на който се извършват безтлатни прегледи и консултации на двойки с проблеми в забреняването, а по-любознателните могат да се запознаят подробно с т. нар. репродуктивни методи, които неправилни се наричат "ин витро". Всъщност инвитрото е само един от методите за оплождане, съществуват и много други, които медиците обединяват под името АРТ /асистирани репродуктивни тефнологии/.
"Безплодие наричаме невъзможността за зачеване след една година опити за забременяване при редовен полов живот без предпазни средства, обяснява д-р Даниела Савова, акушер-гинеколог, медицински директор на център "Репродуктивно здраве". След тези 12 месеца двойката трябва да потърси специализирана лекарска помощ, за да се установят причините. Колкото по-рано започнат изследванията, толкова резултатаите са по-добри - обикновено през първата година забременяват 60% от двойките."
Причините за стерилитета се разделят поравно между мъжете и жените. В 20% от случаите те са и при двамата. Има за съжаление двойки, макар и малко, където причините остават неизяснени /10%/. При жените факторите, водещи до безплодие, са по-разнообразни, тъй като майката играе по-голяма роля в процеса на възпроизводство. Най-често това са проблеми с овулацията. По принцип тя се регулира от хормоналната активност и затова някои хормонални проблеми могат да попречат както на самата овулация, така и на оплождането или имплантирането /захващането/ на яйцеклетката за маточната лигавица.
Поликистозните яйчници са другата съществена причина за безплодие при жените. Този синдром се предизвиква от хормонален дисбаланс - високи стойности на мъжки хормони прекъсват зреенето на яйцеклетките в яйчника. В резултат по повърхността му се образуват множество малки кисти и не настъпва овулация. Симптомите са нередовен цикъл, повишени нива на мъжките хормони в кръвта, наднормено тегло, акне и уголемени яйчници.
Високите нива на пролактин /хормона, който подготвя женските гърди за кърмене/ също могат да нарушат овулацията. Те могат да се дължат както на някои лекарства, като антидепресанти, обезболяващи или за високо кръвно, така и на прекалената употреба на алкохол, доброкачествени тумори на хипофизата, хипотиреоидизъм /понижена функция на щитовидната жлеза/. Някои от симптомите са отделяне на секрет от гърдите, сухота във влагалището, нередовна менстуация.
Ендометриозата е разпространено заболяване и причинява 41% от стерилитета при българските жени. Характеризира се с появата на клетки от лигавицата на матката на нетипични места, каквито са маточните тръби, яйчниците, червата и коремната кухина, пикочния мехур, по-рядко и в по-отдалечени органи. Най-честите симптоми са болки в таза, смущения в цикъла, обилно менстуално кървене, болка при сексуален контакт.
Нелекуваните инфекции, предавани по полов път, също се отразяват върху стерилитета. Това са гонорея, хламидия, стрептококи и ентерококи. Бактериите увреждат маточните тръби и в тях се образуват сраствания. Признаците на тези инфекции са температура, болки в корема, кървенисто зацапване или вагинално течение, но понякога симптомите са слабо изразени или илипсват.
Абортите по желание в 40% от случаите водят до вторичен стерилитет. Последиците от тях много пъти са инфекции и запушване на маточните тръби или невъзможност на травмираната маточна лигавица да зъдържи оплодената яйцеклетка. Добрата новина е, че през последните години броят на абортите по желание у нас е спаднал наполовина, което говори за по-добра сексуална култура.
При мъжа причините за бъзплодието могат да бъдат както в хормоналния дисбаланс или факторите на околната среда, които засягат производството на здрави, подвижни сперматозоиди, така и в пречки, които спират доставянето на семенната течност.
Макар и в редки случаи, може да съществува имунологична несъвместимост между двамата партньори. Това означава, че женският орагнизъм приема сперматозоидите като чужди тела, които трябва да бъдат унищожени, и изработва антетела сещу тях.
Славяна Манолова
Най-често използваните асистирани репродуктивни технологии
Това са всякакви методи, които могат да помогнат на жената да забременее. Правилото е винаги да се започва от най-малко инвазивната процедура и да се преминава към по-сложната. Стимулирането на яйчниците с медикаменти, ако жената няма овулация, е пръвата стъпка. Сладващата е т. нар. вътрематочна или контролирана инсеминация. Чрез нея се преодоляват влагалището и цервикалния канал, а негодните сперматозоиди предварително се отстраняват. Материалът, който може да е на партньора или от дарител, постъпва дириктно в матката. Когато по-леките мотоди не помагат, се приминава към по-сложни процедури.
IVF /ин витро оплождане/ се прилага, когато яйцеклетката и сперматозоидите не могат да се срещнат например поради запушване или липса на маточни тръби. Тогава оплождането се прави в ин витро условия /в инкубатор/, който имитират тези в матката.
ICSI /интрацитоплазмена спермална инжекция/ представлява инжектиране на сперматозоид в яйцеклетката. Методът е по-сложен от инвитрото, прилага се тогава, когато сперматозоидите са недостатъчни, качеството им не е добро или не могат сами да стигнат до яйцеклетката поради имунологичен или друг фактор. Възможно е и яйцеклетката да има много твърда обвивка и да не допуска спематозиода.
PESA е аспириране на сперматозоиди от епидидима /депото, в което се складират зрелите сперматозоиди/. Прави се, когато има запушване на семепроводите, т.е. съществува семенна течност, но в нея липсват сперматозоиди. Това не е операция, процедурата трае няколко минути.