Фолиевата киселина Неофолик Форте (от 4 мг) е спряна от производство. Наличности няма.
Скоро вероятно ще бъде спряна и Неофолик (от 0,4 мг.). Наличности от нея засега има.
Ще ги замени нов продукт, който е Неофолик Мета (от 0,4 мг. и от 5 мг.) - биологично активната форма на фолиева киселина, наречена L-метилфолат, която е със 7 пъти по-висока бионаличност и се абсорбира от клетките директно, като се съкращава процесът на метаболизиране от фолиева киселина до биоактивната й, усвояема форма - L-метилфолат.
(фолиева киселина -> дихидрофолат DHF -> тетрахидрофолат THF -> 5,10-метилен THF -> L-метилфолат).
други обявени предимства на новата форма
- не маскира дефицит на витамин B12,
- сигурна абсорбция,
- единствената форма на фолат, която преминава кръвно-мозъчната бариера.
Твърди се, че около 12% от жените притежават генетичен дефект на гена, кодиращ 5,10 метилентетрахидрофолат редуртазата (MTHFR).
Този генетичен дефект води до:
- образуване на термолабилен и неефективен ензим MTHFR.
- затруднено клетъчно метаболизиране на фолиева киселина.
- хомозиготността за термолабилната форма на MTHFR при бременни увеличава двукратно риска от раждане на дете със Спина Бифида.
- жените с генетичен дефект, нарушаващ фолатния метаболизъм, са с 2,6 пъти по-голям риск от раждане на дете със Синдром на Даун.
Една таблетка 0,4 мг дневно от новата форма - Неофорте Мета (L-метил фолиева киселина) е препоръчваната дневна превантивна доза за профилактика на дефектите на невралната тръба (спина бифида и аненцефалия).
При случаите с повишен риск от ДНТ (дефекти на невралната тръба) се прилага завишена доза, за ограничен период от време, преди и след зачатието - след генетична консултация и под лекарско наблюдение.
Данните по-горе са от информационна брошура за новата форма на фолиевата киселина. Наличността й по аптеките предстои да бъде уточнена до няколко дни.