0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Фоликулометрия
« -: Юни 19, 2012, 18:02:46 pm »
Здравейте,
Първо да се похваля:ПРеди месец си правих изследване за Микоплазма/Уреаплазма/Хламидия и имах положителен резултат за Уреаплазма парвум.Последва лечение с Доксациклин и преди малко си взех резулатат от  контролното изследване и всичко е отрицателно  :D  :D  :D Извинявам се за отклонението :)
Та сега докторът каза да си избера дали да направим фоликулометрия или проходимост на тръбите.Реших първо да е фоликулометрията.Само че не знам сега как се прави , кога , нещо по-специално изисква ли се ,не знам.Моля ви да ме светнете по въпроса :)
*
Re: Фоликулометрия
« Отговор #1 -: Юни 19, 2012, 18:48:55 pm »
Първо се прави ЦС ( цветна снимка). С нея се проверява проходимостта на тръбите.

Хистеросалпингографията (HSG) е рентегнова снимка използвана за установяване на запушвания на тръбите и маточни проблеми. Инжектира се контрастно вещество през шийката на матката и се прави рентгеновата снимка. Това изследване се прави обикновено след менструация и преди овулация.
Тема за цветна снимка и хидротубация:
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=23322.0

Фоликулометрията е преглед с ехограф, който се прави в първите чисти дни след менструацията. Целта е да се види дали има доминантен фоликул, както и да се проследи неговото нарастване. Обикновено прегледите започват от 7-8 ден от цикъла, като продължават през 2 дни. Два-три дни след предполагаемата овулация отново се прави преглед, на който се установява дали фоликулът се е пукнал.

Хубаво е цикъла, в който ще започнеш фоликулометрията, да направиш изследване на половите хормони:
Полови хормони(правят се на 2-4 ден на менстурацията):
LH Лутенизиращ хормон
FSH Фоликулостимулиращ хормон
E2 Естрадиол
Тестостерон
Пролактин

7 дни след доказана с фоликулометрия овулация
Прогестерон

Разгледай форум "Опити за забременяване" има достатъчно теми, които биха ти били полезни. Можеш да ползваш и овулационния календар на Зачатие и да си направиш графика.
 Форум "Овулационен календар":
http://www.zachatie.org/forum/index.php?board=17.0

Подфорум "Покажете си графиката":
http://www.zachatie.org/forum/index.php?board=28.0

п.п. преди да започнеш с изследванията, партньорът ти трябва да направи спермограма!



« Последна редакция: Юни 19, 2012, 18:54:31 pm от Мецани »
Re: Фоликулометрия
« Отговор #2 -: Юни 19, 2012, 18:51:34 pm »
Благодаря за бързия отговор.
Re: Фоликулометрия
« Отговор #3 -: Юни 19, 2012, 18:55:19 pm »
фоликулометрията не е страшна, чрез ултразвук се проверява колко фоликула си образувала и дали имаш овулация.
проходимостта на тръбите е друго изследване, което показва дали можеш да забременееш по естествен път (в случай, че няма други проблеми). самото название подсказва.
 :ask: а защо или или? ти може да имаш овулация, но ако са ти запушени тръбите няма смисъл. по-добре първо проверете тръбите.

Re: Фоликулометрия
« Отговор #4 -: Юни 19, 2012, 18:56:53 pm »
 :D мецани е била по-подробна, но нещата трябва да са в тази последователност - проверка на тръби и после другото, успех  :crossfingers:

Re: Фоликулометрия
« Отговор #5 -: Юни 19, 2012, 19:07:23 pm »
Да,ясно,прави сте.Но реших така ,защото снимката е доста скъпа и няма да можем да я направим следващия месец.Иначе и на мен ми се искаше да ев този ред и за да не бездействаме 1-2 месеца , реших да видим Овуто как е  :)
*
Re: Фоликулометрия
« Отговор #6 -: Юни 20, 2012, 22:25:26 pm »
Правилно си решила, всички варианти са възможни. На мен тръбите ми са проходими, но нямам О.
Re: Фоликулометрия
« Отговор #7 -: Юли 09, 2012, 12:49:52 pm »
Здарвейте отново,

сега идва следващият ми малко глупав въпрос : Казаха ми в кабинета на доктора,че първата фоликулометрия се пправи на 3-5 ден от началото на цикъла.По стечение на обстоятвлствата единствената ми възможност е 5 ден , няма да е късно , надявам се,нали?Да не отида да се излагам там пред човека , да каже ти пък за какво си дошла чак сега  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:
Re: Фоликулометрия
« Отговор #8 -: Август 14, 2012, 18:26:02 pm »
Здравейте момичета, искам да попитам , защото тук чета други неща, а д-ра ми ...
Днес ходих на фоликулометрия 13 ден от цикъла /дължина 30 дни средно/, д-ра ме прегледа с вагинален ехограф и каза че днес или утре ще бъда в ову,  каза да правим секс днес , утре и в други ден , както и да отида другата седмица за да му занеса спермограма и предполагам да види дали е имало ову /не можах много да разбера  :?/.
Възможно ли е след толкова време /овуто ще е минало от около 1 седмица и повече/ да види дали имало овулация  8O?
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: Фоликулометрия
« Отговор #9 -: Август 17, 2012, 06:44:23 am »
Да, ако има ЖТ - имало е О.

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
Re: Фоликулометрия
« Отговор #10 -: Октомври 12, 2012, 20:56:37 pm »
Аз сьм с една малка молбичка,ако може да погледните и да ми разчетете малко по подробно тези резултати, ще сьм ви много благодарна.

*Normal size A/V uteros ,regular outline,no mass
*Et=7mm,empty cavity,no focal lesion.
*Normal both ovaries in size,Rt.ovary contain GF of(18mm x 16mm),left ovary contain two GF of(16mm x 15mm),(14mm x 13mm),no cyst
*No adnexal mass
*No pelvic free fluid seen now