На 28 юни 2010, в рамките на конгреса на ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embryology)27-30 юни Рим, Италия се проведе конференцията на Европейската организация на хората с репродуктивни проблеми Fertility Europe. Обсъди се дейността на организацията, бъдещата й програма и политика. Беше гласувано и прието членството на организациите, кандидат-членове във Fertility Europe, между които и нашето Сдружение "Зачатие".
Сдружение "Зачатие" и Фондация "Искам бебе" от България, както и организациите от Унгария, Румъния, Франция, Полша, Португалия, Хърватска и други, бяха приети единодушно с явно гласуване и аплодисменти за членове на семейството на Fertility Europe.
Fertility Europe стартира проекта Special Families Campaign, в който се включи и Сдружение "Зачатие". Картички от десетки европейски страни, изобразяващи посланията на семействата, бяха изложени на щанда на Fertility Europe в рамките на конгреса на ESHRE.
Всички организации, присъстващи на срещата изнесоха кратки презентации с информация за тях самите и за най-актуалното в тяхната дейност и цели през последните месеци - събития, инициативи, промени.
Анализа Малфати от Италианската организация на пациентите с репродуктивни проблеми Cerco un Bimbo, изнесе презентация, за да сподели опита на италианските организации на тема "Какво могат да направят пациентските организации, когато работят в трудни регулативни и законодателни условия?".
Ана Вейга, председател на ESHRE, представи по изключително достъпен и интересен начин най-новите предизвикателства в асистираната репродукция - нови методи, техники за повишаване на шанса за успех на ин витро процедурите.
Обсъдена бе политиката и бъдещата дейност на Fertility Europe, както и организацията на работните групи.
На 29 юни 2010 г. бе проведена пациентска сесия в рамките на конгреса, на която се обсъди ориентираното към пациента здравеопазване в областта на репродуктивната медицина. Дениса Прядкова - заместник председател на Fertility Europe представи доклад на тема "Как ориентираната към пациента репродуктивна грижа в източноевропейските страни се превежда като "най-краткия" път към ин витрото".