0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Въпроси за беседите на ДРЗ 2014
« -: Март 20, 2014, 19:52:25 pm »
Момичета и тази година ще има Ден на репродуктивното здраве, като той ще се проведе в София.

Знаете че вече трета година ще има беседи на различни тематики на който пациентите могат спокойно да задават въпроси към медицински специалисти.Ще сме ви благодарни ако напишете въпроси които ви вълнуват и си задавате, такива на който се опитвате да намерите отговор но не се получава.

Благодарим предварително!

Re: Въпроси за беседите на ДРЗ 2014
« Отговор #1 -: Март 21, 2014, 16:28:20 pm »
Здравейте,
на мен ми предстои второ ин витро месец май.В периода между двете процедури правим различни неща,за да търсим причините за неуспеха,но има два основни въпроса ,които ме вълнуват и не са ми много ясни.Първият въпрос е свързан с качеството на яйцеклетките и от там на ембрионите-до колко можем да им повлияем преди и по време на АРТ процедурата и как да установим,ако някъде там се крие проблемът?Вторият ми въпрос е свързан с имплантацията,а именно какви са методите за повишаване на вероятността за имплантиране?В смисъл аз например ще правя ко-култивиране(нищо,че е малко спорта ползата му) ,но не се сещам какво друго може да се направи в тази насока,а определено ме интересува.
Благодаря предварително!Много е вероятно да се сетя за още някой и друг въпрос :D

П.П.Сега видях,че има такива теми в различните подфоруми.Моля модератор да я премести ,където трябва .Извинявам се!

Копирам мнението, защото има въпрос и за тук.
*
Re: Въпроси за беседите на ДРЗ 2014
« Отговор #2 -: Март 27, 2014, 17:16:39 pm »
Не знам дали е за беседите, ако не е, не знам къде да го задам, но четейки дневника на ..., се замислих, не е ли възможно, да има за всеки пациент, нещо като досие, за всичко което му е правено като процедура, качество на яйцеклетки, ембриони и т.н. което ние пациентите не знаем, но ако се изместим в друга клиника, новия доктор, да има достъп до тази история, а не ние да ходим да си искаме от клиниките, съответно да се притесняваме, ако решим да се местим в нова клиника, как ще реагират лекарите. Малко сложно го обясних, но идеята ми е, това не може ли да се обсъжда и да се направи занапред.

редактирано от модератор с цел запазване анонимност
« Последна редакция: Март 27, 2014, 18:55:36 pm от little_rabbit »
Re: Въпроси за беседите на ДРЗ 2014
« Отговор #3 -: Март 27, 2014, 18:58:27 pm »
Би било хубаво, но тогава информацията за всеки би била достъпна и за недобронамерени лица (съседи, колеги и т.н.). Сложно е. Затова е редно пациентите да си пазят документацията и да си я носят там, където иска да ги консултират.
*
Re: Въпроси за беседите на ДРЗ 2014
« Отговор #4 -: Март 27, 2014, 20:21:34 pm »
Има начин, но той изисква политически и технически мерки, които се прилагат на национално ниво и отнемат много време.

В идеална ситуация електронното медицинско досие го поддържат всякакви информационни програми и платформи (платени за клиники, кабинети и болници, или безплатни за пациенти чрез Google). В САЩ законово е уредена обмяната на поверителна информация за пациента, свързана с медицински изследвания и процедури. Всяка обмяна се документира и до голяма степен процесът е автоматизиран.

Комбинацията от двете неща позволява прехвърлянето на медицинското досие с цялата налична информация по електронен път. Но дори в САЩ създаването, поддържането и обмяната на пациентски досиета е в начален стадий.
*
Re: Въпроси за беседите на ДРЗ 2014
« Отговор #5 -: Март 28, 2014, 09:34:01 am »
Имам предвид, досието да не е достъпно до всички, а за лекарите и за нас самите. Имам четири опита и никога не съм знаела какво е състоянието на яйцеклетките, ембрионите, казват ми само дали са хубави или не. Опитите ми до сега са в две клиники, и когато отида в новата и кажа какво знам, се започва, ама те не са ти казали всичко, ама що не иска да си видиш ембрионите, а след това и те направиха същото -т.е. нищо не казаха и не показаха. Сега съм в трета клиника, и там също скептично мнение към колегите. На последната клиника, като казах, че искам епикриза от опитите, на нея пишеше, с какво са ме стимулирали, колко дни, колко яйцеклетки са извадени, колко ембриона са върнати и това е. Не съм си взела още пин код за досие към здравната каса, и не знам какво излиза там, но нещо такова си го представям и досието от инвитро клиниките, а защо и да не са включени тези опити към нашето медицинско досие - независимо дали на частно или по каса.
*
Re: Въпроси за беседите на ДРЗ 2014
« Отговор #6 -: Март 28, 2014, 14:30:51 pm »
Би могло с платформа да се направи, както са онлайн резултатите в лабораториите.
В клиника Надежда в лабораторията дават един път ID и Pass и само  добавят следващите изследвания. Става въпрос за ПКК и урина на бременна жена. Не знам дали качват всички изследвания, които правиш в тяхната лаборатория. Но пък е идея  :wink:

Re: Въпроси за беседите на ДРЗ 2014
« Отговор #7 -: Март 28, 2014, 14:34:18 pm »
Би могло с платформа да се направи, както са онлайн резултатите в лабораториите.
В клиника Надежда в лабораторията дават един път ID и Pass и само  добавят следващите изследвания. Става въпрос за ПКК и урина на бременна жена. Не знам дали качват всички изследвания, които правиш в тяхната лаборатория. Но пък е идея  :wink:

Всички изследвания са там, Ники. Моите стоят още от юни миналата година чак досега.
*
Re: Въпроси за беседите на ДРЗ 2014
« Отговор #8 -: Април 13, 2014, 15:39:03 pm »
Въпрос за ЗЕТ: какви са шансовете за успех след размразен трансфер в сравнение с трансфер на пресни ембриони след стимулация? Нагласата ми при моя ЗЕТ беше за почти обречен опит, а точно тогава забременях и сега се радвам на чудесно детенце. Може би е добре специалистите да разяснят и да вдъхнат кураж на двойките с предстоящ ЗЕТ.



   La vita è bella
*
Re: Въпроси за беседите на ДРЗ 2014
« Отговор #9 -: Април 22, 2014, 17:02:19 pm »
Още един въпрос покрай случая на мои приятели, съжалявам ако не е подходящ за беседа, защото е много индивидуален. Помага ли инвитро или ИКСИ при повтарящи се аборти във втори триместър? Те забременяват спонтанно без проблеми, но спермограмата им не е перфектна. Препоръчват им инвитро.



   La vita è bella
*
Re: Въпроси за беседите на ДРЗ 2014
« Отговор #10 -: Април 23, 2014, 16:06:25 pm »
Здравейте!  Малко късно се сещам да пиша тук, надявам се не прекалено.
Бих се радвала на професионален поглед и препоръки за хранителен режим и спорт преди и по време на процедура, и за двамата партньори.
Доскоро!