0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Дуфастон/Утрогестан
« -: Януари 31, 2006, 11:15:50 am »
Момичета, препочитах си вкъщи листовката на Дуфастона, само за да си припомня, че нищо не пише вътре :evil:  Затова се разрових в интернет. Ето една листовка, която намерих:
от адрес: http://www.nps.org.au/cmi_pdf/smcdupha10301.pdf

В секцията кога не трябва да не пие:

When you must not take it
Do not take DUPHASTON:

 
Едно от нещата беше:

if you are pregnant, or are
planning to become pregnant;
DUPHASTON may affect your
developing baby if you take it
during pregnancy.


 8O  8O  8O

Така и така прочетох за множеството странични ефекти, а също и някои статии, в които пишеше, че натуралният прогестерон, напр. Утрогестан, е по-добър и има по-малко странични ефекти, особено ако се прилага вагинално. Та вчера си купих Утрогестан.

Обаче в неговата листовка пък пише, с шрифт болд и подчертан, че по време на бременност утрогестан може да се приема само при доказан прогестеронов дефицит.

 8O  8O

Още нещо ми направи впечатление, че в оригиналната листовка (на английски и френски), като показание за приемане пише профилактика при ин-витро, а на българската листовка беше добавено "и при естествени и стимулирани цикли при субфертилитет, особено дължащ се на липса на овулация" или нещо подобно.

Още нещо - преглеждам вече няколко пъти много "бременни" графики във ФФ след IUI - е към 25-30% само са били на прогестерон в лутеалната фаза, дори в цикли с различни стимулации.

В някои от статиите прочетох, че при стимулации, заради някои хормонални промени, добре било да се допълни прогестерон в ЛФ...

Но пък на естествен цикъл и при достатъчност на прогестерона - според вас трябва ли да се взима?
Благодаря ти, Бени!







*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Дуфастон/Утрогестан
« Отговор #1 -: Януари 31, 2006, 11:29:27 am »
Не.
Дуфастон/Утрогестан
« Отговор #2 -: Януари 31, 2006, 12:00:18 pm »
Хммм, лекарите го предписват наред след инсеминация.... :roll:
Благодаря ти, Бени!







*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Дуфастон/Утрогестан
« Отговор #3 -: Януари 31, 2006, 12:08:50 pm »
според мен, нямаш нужда от допълнително утрогестан, ако си на ест.цикъл и нямаш установена недостатъчност.
утрогестанът не бил вреден за ембриона, така ми каза моят док. за разлика от дуфастона!
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Дуфастон/Утрогестан
« Отговор #4 -: Януари 31, 2006, 13:39:37 pm »
E*аси, ми Дуфастон нали също го изписват след АРТ масово 8O
Благодаря ти, Бени!







*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Дуфастон/Утрогестан
« Отговор #5 -: Януари 31, 2006, 15:50:38 pm »
Цитат на: FreshBreeze
E*аси, ми Дуфастон нали също го изписват след АРТ масово 8O


ами, ами...
изписват Утрогестан, не Дуфастон...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Дуфастон/Утрогестан
« Отговор #6 -: Януари 31, 2006, 16:41:35 pm »
Е, нЕкои ....

Нали си чувала колко момичета пият Дуфастон в ЛФ по лекарско предписания, вкл. след инсеминация.....

П.С.

Джамче, а какво мислиш за прием на Утрогестан в ЛФ без наличие на прогестеронов дефицит? Например след АРТ.
Благодаря ти, Бени!







*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Дуфастон/Утрогестан
« Отговор #7 -: Януари 31, 2006, 16:43:05 pm »
При Щерев какво изписват след инсеминация?
Дуфастон/Утрогестан
« Отговор #8 -: Януари 31, 2006, 16:47:26 pm »
Лали, като гледам, ги имат за взаимозаменяеми. Първият път ми изписаха Дуфастон. Вторият - друга лекарка ми прави инсето - каза Дуфастон + Утрогестан. Сега - Дуфастон, заради по-неудобния прием на Утрогестана (вагинално).
Благодаря ти, Бени!







*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Дуфастон/Утрогестан
« Отговор #9 -: Януари 31, 2006, 16:55:15 pm »
Утрогестанът може да се приема и орално.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Дуфастон/Утрогестан
« Отговор #10 -: Януари 31, 2006, 16:56:00 pm »
не пий дуфастон!

утрогестана, а) действа по-добра вагинално, ако се прилага за поддръжка на ЛФ след АРТ, и б) също може да се пие, ако е толкоз чак зор! неудобството в случая е на последно място, мисля аз.. навиваш си часовника сутрин половин час по-рано и достатъчно.

при скъпи АРТ винаги бутат яко утрогестан, за всеки случай, да не стане сакатлък.
ако много се чудиш, по-добре не взимай нищо, аз ти отговорих на въпроса по-нагоре в темата.
но ако ще взимаш нещо, нека това да е вагинален утрогестан, но не и дуфастон.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Дуфастон/Утрогестан
« Отговор #11 -: Януари 31, 2006, 16:56:57 pm »
Мда, може, ама за орално дават Дуфастон.
Междудругото, по листовките пише, че специално за вагиналното приложение имало далеч по-малко странични ефекти. Оралният прием атакувал много центрове/рецептори и ставала бъркотия :?
Благодаря ти, Бени!







*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Дуфастон/Утрогестан
« Отговор #12 -: Януари 31, 2006, 17:06:03 pm »
нека да обясня какво наскоро научих по темата.

една мадама беше попитала в бг-мамма, дали прогестеронът е вреден при начална бременност. друга една мадама й беше привела цитати на английски от статии с 30-годишна давност, в които се твърдеше, че е вреден на базата на емпирични данни.

на мен ми стана много чудно, защото а) от сто години съм чувала, че прогестеронът е "хормонът на бременността, той не вреди", и б) нали на всички ни дават Утрогестан след АРТ, а то е пак прогестерон.

проверих на сайта www.safefetus.com, който дава инфо за лекарствата според становището на американската администрация по храните и лекарствата (вездесъщата FDA).
там нямаше нищо за Utrogestan, но намерих за Duphaston. Пишеше, че приеман в първия триместър, има тератогенен ефект върху плода.
изправи ми се косата, мислейки си, че утрогестан, дуфастон, прогестерон - се тая. и си викам, тия хора какво ни дават бе?!

попитах моя лекар за тая мистерия и той ми каза така - да, това за дуфастона се знае отдавна, коментирано е по семинари, в статии и т.н.
утрогестанът, каза той, няма този вреден ефект, който има дуфастона (съдържащ синтетичен хормон прогестерон).

тва е, което аз научих по темата.
в клиниката, която посещаваш, може да са на друго мнение или знание по въпроса, щом изписват Дуфастон след АРТ.
коментирай въпроса с лекуващия лекар.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Дуфастон/Утрогестан
« Отговор #13 -: Януари 31, 2006, 17:14:56 pm »
Засега отсвирих всяка форма на прогестерон. Вчера сутринта изпих едно хапче Дуфастон и целия ден ми беше много криво, същинска депресия. И предният пък, като го пих, се чувствах много зле. Като пък прочетох много статии, съвсем се отказах да пия Дуфастон. Купих си Утрогестан, но след като прочетох листовката, на която са написали хората, че трябва да се взема по време на бременност само при доказан прогестеронов дефицит, не го почнах и него. И въобще не мисля, че ми трябва прогестерон в момента, но се заинтригувах от темата и евентуално за бъдещи АРТ, ако се наложи в крайна сметка стимулация.

Предполагам една от причините да препоръчват Утрогестан само ако имаш доказан прогестеронов дефицит е нещо, което също го пише в листовката - че много голяма част от абортите не се дължат на прогестеронов дефицит, но ако приемаш медикамента, няма да се получи изхвърляне на плода, ако не дай Боже се стигне до аборт.
Благодаря ти, Бени!







*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Дуфастон/Утрогестан
« Отговор #14 -: Януари 31, 2006, 17:36:50 pm »
Е сега пък на мен ми се изправи косата :( Аз си изпросих Утрогестан, щото нали, нещо правя, помагам. И казаха - може, няма да ти навреди. И го пия, щото по-удобно :cry: И ся да го спра ли, какво? :cry:
Дуфастон/Утрогестан
« Отговор #15 -: Февруари 01, 2006, 10:02:04 am »
Ман, по-добре мини на вагинален прием - така се усвоявал "целево" и няма да имаш странични ефекти.

Поздрави :D
Благодаря ти, Бени!







*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Дуфастон/Утрогестан
« Отговор #16 -: Февруари 01, 2006, 10:22:57 am »
Цитат на: manhattan
Е сега пък на мен ми се изправи косата :( Аз си изпросих Утрогестан, щото нали, нещо правя, помагам. И казаха - може, няма да ти навреди. И го пия, щото по-удобно :cry: И ся да го спра ли, какво? :cry:


жена, ти много бързо почна да оглупяваш от бременността, бе! :)
прочети какво съм написала по-горе - отговорът на въпроса ти се съдържа в постинга ми!

моят док ми предписа Утрогестан вагинално от деня след инсеминацията и като видяхме пулса, ме накара да го спра. спрях го като влязох в 7-ма седмица. Cygnus го слага до 12-та... въпрос на школи и схващания.
а тва с "по-удобното" е време да го забравиш вече! правиш това, което е по-правилното, а не което ти е по-удобно на теб.
която мома не иска да я щипят, да не се хваща на хорото....
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Дуфастон/Утрогестан
« Отговор #17 -: Февруари 01, 2006, 11:21:38 am »
Цитат
проверих на сайта www.safefetus.com, който дава инфо за лекарствата според становището на американската администрация по храните и лекарствата (вездесъщата FDA).
там нямаше нищо за Utrogestan, но намерих за Duphaston. Пишеше, че приеман в първия триместър, има тератогенен ефект върху плода.


ЪЪЪ, извинете, това тератогенен ефект какво ще рече :roll:
Благодаря ти, Бени!







Дуфастон/Утрогестан
« Отговор #18 -: Февруари 01, 2006, 12:48:38 pm »
Тератогенен - предизвиква увреждания на плода.