0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
ЖЕНИ ПРОТЕСТИРАТ СРЕЩУ ЕДНОКРАТНОТО ФИНАНСИРАНЕ НА ИНВИТРО ЗАЧЕВАНЕТО

Здравната каса хвърли в паника хиляди бездетни двойки в България
/Даниела Дочева/

"Вярваме, че програмата за лечение на безплодие при жената на Националната здравноосигурителна каса ще дава шанс на минимум 1500 жени всяка година! Не ни ограничавайте правото на втори и трети опит за включване в програмата. Това е важно за нас! Понякога само мисълта за нов шанс е гаранция за успех. "
С този призив сдружение "Зачатие" разпространява картички, чрез които всеки потърпевш или съпричастен към проблемите на бездетните двойки в България може да изрази протеста си срещу решението на НЗОК от 9 януари 206 г. да заплаща само един опит за зачеване инвитро. Протестните картички се изпращат до шефа на НЗОК д-р Иван Букарев. Те могат да бъдат получени в Центъра за репродуктивно здраве във Втора клинична база на УМБАЛ - Плевен, информира интересуващите се Зорница Георгиева, координатор за града на сдружение "Зачатие".  
Засегнатите 270 хил. двойки в страната недоумяват и защо ограничението на касата от 9 януари не е публикувано никъде официално. Когато стартира програмата за лечение на безплодие на жените, никой не казва на участвалите в нея, че имат право на еднократно финансиране, т.е. ако са успели да заченат през миналата година - добре, ако не - няма втори шанс. Напротив - те са информирани, че имат право на 3 опита - по един на година. Участничките през 2005 г. , които не успяват да забременеят, се бъркат със солидни суми, за да направят повторно многобройните и скъпи изследвания, без да подозират, че резултатите изобщо няма да им послужат. Естествено разходите си остават за тяхна сметка. Платените от касата по клинични пътеки изследвания също са отишли на вятъра, разказва Георгиева.
Всъщност касата поема единствено лекарствата, необходими за опита инвитро. Изследванията и самата процедура се заплащат от пациента. Един опит стартира от 4000 лв. и може да стигне до 9000 лв. в зависимост от това как ще реагира организмът на жената. Касата поема около 2-3000 лв. При много от жените платените лекарства не стигат и те са принудени със свои средства да завършват започнатата процедура.
До момента Зорница Георгиева е правила 3 опита да зачене със свои средства и един четвърти, за който и помага касата до половината. Пресмята, че досега е дала не по - малко от 20 хиляди лв., които са отишли на вятъра. Нито в София, нито във Варна някой е направил необходимите предварителни изследвания на Зорница, за да открие причината за безплодието и да започне да я лекува. Пристъпвало се е направо към инвитро опита. След много разочарования и неуспехи, тя се свързала с доц. Емилияна Конова, завеждащ Центъра за репродуктивно здраве към университетската болница в Плевен. Тогава за пръв път е изследвана и са открити генетичните и проблеми. "Аз чак сега разбрах, че много от лекарствата, които съм изпила във Варна, са били противопоказни за състоянието ми. След употребата им получих огромен тромб на крака", спомня си кошмарните изживявания около процедурите Зорница. След преживяното тя е категорична, че в България подходът към бездетните двойки е изцяло комерсиален. Значимо събитие за бездетните семейства ще се състои на 10 юни т. г. в Плевен, когато за пръв път в България ще се учреди Ден на репродуктивното здраве. Домакин ще е Центърът за репродуктивно здраве, информира доц. Емилияна Конова. Предвижда се в рамките на един ден лекари, между които и д-р Румен Русев от Чикаго, да се срещнат с пациенти, с които да коментират на достъпен език проблемите на безплодието.
За радост на бездетните двойки в цяла България в началото на 2007 г. в Плевен вече ще е факт инвитро център, чието оборудване ще отговаря изцяло на европейските стандарти. За разлика от всички подобни центрове в страната, към плевенския ще функционира съвременна имунологична лаборатория, в която ще се правят тестове и изследвания, уникални даже за Балканския полуостров. "Всички наши пациенти ще бъдат лекувани консервативно, ако се налага, и чак тогава ще отиват на инвитро. За да нямаме голям процент неуспешни опити, както се случва в момента, за съжаление. При нас идват пациенти с по 3 - 4 безуспешни опита, на които никой не е правил изследвания, за да се види какви са възможните причини за неуспех. Обезверени, много от тях отиват в Гърция, Турция, Щатите, където цените са с пъти по - високи от българските", сподели доц. Конова.
Центърът се създава с любезното съдействие на проф. Румен Русев, специалист по репродуктивна имунология, директор на Millenova имунологични лаборатории към CARI репродуктивен институт, Чикаго, Илиноис, САЩ.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Мисе, къде е публикувана статията, че не разбрах?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Вестник "БГ-Север" - разпространява се от Видин до В.Търново
Браво Зори.