Салати от нитрати"На зелените салати, госпожо, вижте какви са свежи", провиква се продавачът от пазара на Римската стена. "Вземете си и връзка пресен лук", приканят от съседната сергия. Пред щанда с марулите на леля Пенка пък се е заформила опашка - нейните марули са по лев, а не по 40-50 ст. като на другите щандове, но пък са двойно по-едри. Един от клиентите е нещо подозрителен: "А имате ли сертификат за съдържанието на нитрати?". Леля Пенка вдига рамене: "Никой не ми е искал. Ако ми поискат, ще си извадя. Абе ако искаш - вземай, ако не – не бави опашката".
"Кой ти гледа нитрати,
с какво ли друго не се тъпчем, той се хванал за нитратите",
подкрепя я едър мъжага. Леля Пенка се сеща, че марулите й са отглеждани до стадиона на Кокаляне и са екологично чисти.
Кръстосвате напред-назад пазара. Представяте си как ще си направите огромна зелена салата, приготвена с всичките му салтанати. Прияли са ви се и тиквички, какво че цените им са още солени - 2,69 лв. килото. Посягате и към изобилието от патладжани, пресен лук, чушки, домати,спанак, зелен фасул. И хич не се замисляте дали вместо витамини няма да си напазарувате нитрати. Самоуспокоявате се, че така или иначе няма как да разгадаете, а и нали и без това ядем, пием и дишаме все отрови.
Масово и производители, и прекупвачи продават непроверен зарзават. Едва ли причината е, че да се направи нитратна проба, трябва да се дадат за изследване, в зависимост от вида зеленчук, към килограм продукт или три връзки. Нито, че цената на теста е 10 лв. Просто е занижен превантивният контрол както от страна на специализираните органи, така и от управителите на пазарите, които би трябвало заедно с разрешителните за ползване на масите да искат и документи за безопасност на продуктите, категорична е Лазарина Герова, ръководител на единствената акредитирана лаборатория за нитратни изследвания. По-точно - на единствената оцеляла, защото до 1999 г. в София те са били пет. Иначе самоконтролът за безопасност на продуктите е задължителен за производителите, съгласно закона за храните.
Доскоро лабораторията на Герова е била на пазара Ситняково, имало е и екомагазин към нея, в който се предлагал само тестван зеленчук. Но заради високия наем на пазара била принудена да го напусне. Сега лабораторията е до Александровска болница, на домашния адрес на Герова. И тя като някакъв мохикан обикаля всеки ден двете борси в града - в "Дружба" и в "Слатина", откъдето всъщност са повечето зеленчуци по столичните пазари. Дневно прави по петнадесетина проби, понякога и повече. И не рядко се натъква на по-високи от допустимите дози нитрати. Свидетел е как наскоро
цяло семейство се натровило от моркови.Решили да правят морковена диета и до един се натръшкали от нитратно отравяне. Донесли на Герова останалите им моркови за изследване и пробата показала, че съдържат над 10 пъти от допустимото нитрати.
Според Наредба 31 на министерството на здравеопазването от 2004 г. за максимално допустимите количества пестициди в храните, с която са у нас са въведени европейските стандарти, позволените нитрати се завишени - счита се, че безопасната норма е 3500 мг на кг. Тестовете показват, че при вносните зеленчуци добрите европейски практики се спазват, докато родните производители продължават да ги заобикалят. При целината, която е изключително полезна срещу остеопороза, вносната съдържа 50-60 мг нитрати, докато нашата е с 2000-3000 мг на кг, казва Герова. По думите й, най-замърсени са кореноплодните - 20 пъти над допустимата норма за бебета и 4 пъти над нормата за възрастни. Тиквичките също са доста нитратни - между 100 и 1500 мг на кг. Високо е азотното съдържание и в копъра, както и в червеното цвекло, което редица лекарите препоръчват на онкоболните.
"Това са приказки на Лазарина Герова, тя работи със стари стандарти от седемдесетте години, в нито една проба не само сега, но от години не сме открили превишени количества нитрати, правим по 200 изследвания - част по линия на държавен контрол, част по искане на граждани, репликира д-р Попов, директор на дирекция "Лабораторни изследвания" към столичната регионална инспекция за опазване и контрол на общественото здраве (РИОКОЗ), която се намира на "Цар Симеон"169А. Тук също могат да се извършват по желание тестове срещу заплащане, съгласно Наредба 22 за условията и реда за вземане на проби от храни. Според закона за храните, контрол се упражнява върху пет замърсители - за микотоксини, най-често срещани при ядките, зърнените храни и сушените плодове. Изследват се още за пестицидни остатъци, тежки метали, нитрати и оцветители.
За миналата година са направени общо 88 нитратни проби от РИОКОЗ. Проверките, които правим, наистина са на случаен принцип и не могат да уловят всички евентуални нарушения, признава д-р Румяна Йорданова, началник отдел "Хранителни обекти и храни" към РИОКОЗ. За тази година според норматива им били спуснати 30 контролни проби за нитратно съдържание и 15 проверки за пестициди. Може да ви се сторят твърде малко, но тези нормативи са определени от презумпцията, че София не е град-производител на зеленчуци и се предполага, че е засилен и прецизен входящият контрол, контролът на мястото на производство, казва д-р Йорданова.
Тогава как сами да тествате зарзавата, който купувате, за да сте сигурни, че е безвреден?
Мит са външните белези, и все пак...Какво е съдържанието на нитрати, никой не може да каже на око, казва Лазарина Герова, която е направила около 100 000 проби досега. Щяла да заблуди хората, ако им каже - купувайте зеленчук с по-тъмни листа, защото е по-малко нитратен, макар че все пак било по-добре да се избягват салатите с много нежни и светли листа. Според нея единствената гаранция е да поискате сертификат за нитратна проба, ако не ви покажат, по-добре подминете сергията, производителите трябва да усетят натиска от страна на купувача, иначе няма да се научат да спазва правилата, категорична е Герова. За нея е пълна легенда да се купува само зеле от Петърч или картофи от Смолян и Самоков. Имало случаи, когато от едно и също село един вид зеленчук е замърсен много с нитрати, а друг не. Мит са и реплики от рода: "Това зеле е без нитрати - вижте, червей го е наял, значи е добро".
И все пак има белези, по които може да разпознаете вредния зарзават. Не налитайте на особено едри чушки, които са воднисти, предпочитайте по-дребната светла севрия, съветват експертите. Избирайте и по-кривите краставички, те са по-малко нитратни. Ако зеленчукът започне да увяхва и се скапва на втория ден след като сте го купили, това е красноречив симптом, че дозата азот е била превишена. Нивото на нитратите по принцип е по-високо у по-младите растения. Има значение и къде са отглеждани - на по-влажно и сенчесто място те трупат повече нитрати, отколкото ако са расли на по-слънчево и сушаво.
Различните части на растенията също натрупват различно количество нитрати. В средата на грудката на картофа нитратното съдържание е по-малко, по-голямо е по повърхността. В горните листа на зелето нитратите са повече, отколкото в средата. В жилките на листата те са 2-3 пъти повече отколкото в останалата част на зелката. В морковите най-високо е съдържането им към върха, а при цвеклото обратно - към опашката. В краставицата, динята и пъпеша нитратите се складират повече около кората и по-малко там, където са семките. В тиквата и тиквичките пък са главно в семенната част, а също и покрай кората. Затова белете така и толкова дълбоко зеленчука, колкото трябва.
Кулинарната обработка позволява значително да се намали съдържанието на нитрати в зеленчуците. Например сварените картофи съдържат 50-80 на сто по-малко нитрати от суровите. А зеленчуците, които се консумират сурови задължително измивайте не само обилно, но и ги оставайте да киснат във вода поне 15 минути, особено марулите и салатите. Добре е също зарзаватът да се накисва във вода дори преди термична обработка, съветва д-р Теменуга Братанова.
НормаБезвредната за здравето норма нитрати е 3,65 милиграма на кг човешко тегло. Или - 50 милиграма на кг продукт за бебета и 250-290 милиграма за възрастни, според стандартите на Световната здравна организация. Според токсиколозите при много високи еднократни дози в храната се блокира функцията на бъбреците и преносът на кислород в клетките. При малките деца това може да доведе дори до фатален край. При ежедневно приемане на нитрати над допустимите норми настъпва бъбречна недостатъчност, отключват се сърдечносъдови заболявания, алергии и даже астма, казва д-р Мая Костадинова. Рисковете от нитрати според експертите са основно два - рак на стомашно-чревния тракт и т.нар. метхемоглобинемия, вследствие на която се затруднява преносът на кислород до клетките. Първите признаци е нарушено дишане и повръщане. Канцерогенният ефект обикновено се открива късно.
Източник:
Салати от нитрати