Жената е болна, а страда плода. Защо?
Всичко необходимо за нормалното развитие плодът получава от плацентата, която е обилно кръвоснабдена чрез огромно количество кръвоносни съдове. Всеки проблем в тях пречи за нормалното постъпване на хранителни вещества и кислород в организма на плода. Такава недостатъчност вади до забавяне на неговото ембрионално развитие и често завършва с вътреутробна смърт на плода и аборт.
Жена с АФС преди всичко трябва да се пази, да избягва излишно претоварване и неоправдани рзки движения, да не вдига тижко, да се храни пълноценно. Трябва да се проовежда редовен медицински контрол. В първите седмици на бременността трябва да се направи нов анализ на кръвта и УЗИ на ембриона. По резултатите се определя какви препарати и процедури са необходими на бъдещата майка, за да се поддържа нейното състояние в норма и да се подобри функционирането на плацентата.
Във второто тримесечие на бременността, обикновено през 24 седмица, непременно да се провери кръвосъсирващага система: нормално ли се движи кръвта в съдовете на плода, получава ли той необходимите му кислород и хранителни вещества. След 8 седмици де се изследва и двигателната активност на плода.
Со една страна към АФС има определена наследствена предразположеност, с която е трудно да се борим. Ст друга страна, сма известни отключващи фактори. Това са хронични инфекции, които често протичат без оплаквания: бактериални, като например хламидии, и вирусни, хирургичните операции и най - вече абортите.
При леките случае на АФС го издават " косвените улики " : лесното образуване на точковидни кръвоизливи, а също и възникващите " от нищото " синини.