След пукване на фоликула, кухината ми се изпълва с кръв от разкъсаните съдове и отвърстието скоро зараства.Под влияние предимно на ЛХ останалата тека/тека-обвивка на фоликула/ и гранулозен слой започват да се диференцират/преобразуват в опред. вид клетки/, образувайки нова жлеза- корпус лутеум/ или ЖТ.
Развитието на ЖТ протича в 4 стадия: /Приемаме че МЦ е 28 дни/
1 стадий- пролиферация и васкуларизация/14-15 ден от МЦ/- гранулозният епител се разраства и изпълва кухината на бившият фоликул/от който се е отделила яйцеклетката/. Заедно с това от съдовете на теката/съединителнотъканната обвивка на фоликула, растящият/ растат разклонения, които се врастват между клетките.
2 стадий- на т.н жлезиста трансформация /16-17 ден от МЦ/ - Фоликуларните клетки /освен по брой/ нарастват и по обем.В цитоплазмата им се отлага лутеин/липоидно в-во/ с жълт цвят.
3 стадий- на разцвет /18-25 ден от МЦ/ - функционира като жлеза с вътрешна секреция/т.н К.Л. Менструационис/- отделя естрогени и прогестерон.Те се отделят от лутеиновите клетки.Ако има оплождане - ЖТ се запазва до 3 л.м и се нарича К.Л. Гравидитатис
4 стадий - обратно развитие . Лутеина се извлича от жлезистите клетки и те постепенно атрофират. Кръвните капиляри дегенерират и разраства съединителна тъкан, която образува ръбец - корпус албиканс, която се запазва няколко месеца.
Та конкретно на въпроса, ЖТ/КЛ=корпус лутеум/ започва да функционира 3-5 дена след овулацията.