0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Жълто тяло!
« -: Септември 26, 2006, 07:16:41 am »
Момичета колко време след ову. се образува жълто тяло?? :D
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Жълто тяло!
« Отговор #1 -: Септември 26, 2006, 07:28:45 am »
Ми почти веднага според мен. След като яйцеклетката се освободи от спукания фоликул и изтече течността в дъгласовото пространство
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Re: Жълто тяло!
« Отговор #2 -: Септември 26, 2006, 07:50:41 am »
Значи 3 дена след ову би трябвало да вижда на УЗИ жълто тяло!!?? :D
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: Жълто тяло!
« Отговор #3 -: Септември 26, 2006, 07:52:12 am »
След пукване на фоликула, кухината ми се изпълва с кръв от разкъсаните съдове и отвърстието скоро зараства.Под влияние предимно на ЛХ останалата тека/тека-обвивка на фоликула/ и гранулозен слой започват да се диференцират/преобразуват в опред. вид клетки/, образувайки нова жлеза- корпус лутеум/ или ЖТ.

Развитието на ЖТ протича в 4 стадия: /Приемаме че МЦ е 28 дни/

1 стадий- пролиферация и васкуларизация/14-15 ден от МЦ/- гранулозният епител се разраства и изпълва кухината на бившият фоликул/от който се е отделила яйцеклетката/. Заедно с това от съдовете на теката/съединителнотъканната обвивка на фоликула, растящият/ растат разклонения, които се врастват между клетките.

2 стадий- на т.н жлезиста трансформация /16-17 ден от МЦ/ - Фоликуларните клетки /освен по брой/ нарастват и по обем.В цитоплазмата им се отлага лутеин/липоидно в-во/ с жълт цвят.

3 стадий- на разцвет /18-25 ден от МЦ/ - функционира като жлеза с вътрешна секреция/т.н К.Л. Менструационис/- отделя естрогени и прогестерон.Те се отделят от лутеиновите клетки.Ако има оплождане -  ЖТ се запазва до 3 л.м  и се нарича К.Л. Гравидитатис

4 стадий - обратно развитие . Лутеина се извлича от жлезистите клетки и те постепенно атрофират. Кръвните капиляри дегенерират и разраства съединителна тъкан, която образува ръбец - корпус албиканс, която се запазва няколко месеца.

Та  конкретно на въпроса, ЖТ/КЛ=корпус лутеум/ започва да функционира 3-5 дена след овулацията.
« Последна редакция: Септември 26, 2006, 07:59:27 am от denis »

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
Re: Жълто тяло!
« Отговор #4 -: Септември 26, 2006, 17:41:20 pm »
Ами ето от последния месец при мен:
УЗ 18ч - доминантен фоликул 22.2 мм;
УЗ 6.00 на следващата сутрин - спукан фоликулът и жълто тяло 9мм, поне аз видях там, дето беше фоликулът, нещо 9мм, което мисля Док каза, че е жълто тяло.
Благодаря ти, Бени!







*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Re: Жълто тяло!
« Отговор #5 -: Септември 26, 2006, 21:12:51 pm »
Е момичета въпроса ми беше излишен!!Днес на 20 ден ходих на УЗИ и се видя че фоликула претърпява обратно развитие!Няма ову!!!!
Миналия месец ановулаторен,.......сега този пак обратно развитие.....отчаяна работа! :( 8O
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: Жълто тяло!
« Отговор #6 -: Септември 27, 2006, 12:29:49 pm »
Ади, а лекарят който те гледа добър ли е?
 Сигурно ли е, че фоликулът е задържан? Графиката ти до тук е много хубава и ми е доста чудно това, което казваш...
 

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Re: Жълто тяло!
« Отговор #7 -: Септември 27, 2006, 20:41:53 pm »
Ами незнам Денис какво да ти кажа!Тук  в града се види един от най-добрите ......даже бил се занимавал и с стерилитет,но аз при него правя само фоликулометрии.В края на другия месец ще ходя при Мели и мисля там да продължа с опитите! :D
Ще продължа да меря БТ и ще видя какво ще стане. :D