О, това е много гадна работа. Бях писала нещо преди време, дано ти е от полза.
ПМС е напълно различен при отделната жена, затова първо трябва да се постави внимателно диагнозата, като се изключат други заболявания (напр. психически, на щитовидната жлеза, ендометриоза) и чак тогава да се обсъжда лечение. Жената може да има физически, психологически и поведенчески проблеми. Поради това и лечението е напълно индивидуално и съобразено с всяка отделна жена.
Моето лечение:
1. Диета. Да се откаже от шоколад една жена, която обича шоколад, е трудно, но не е невъзможно упражнение. След това преминах на натурален шоколад (без захар), като избягвах приема му по вреве на рисковите дни. Балансът на въглехидратите е важен - намаляване на сложните захари (хляб и тестени изделия) и чистата рафинирана захар (без захар в кафето и чая) и засилване приема на фруктоза (плодове). Повишен прием на калцийсъдържащи храни и риба, по-често хранене (през 3 часа) на по-малки порции. Без кафе (моного гадна работа), газирани храни, пресолени храни, цигари и алкохол.
2. Повлияване на стреса и повишаване на серотонина - автотренинг, автохипноза, йога, ароматотерапия, позитивни емоции.
3. Физически натоварвания - аз трябваше да ги намаля, но жени, които не спортуват, обратно, ще трябва да ги увеличат в дните на ПМС. Ако пък се оформи навик поне 3 пъти седмично да се правят упражнения по 20 - 30 минути, още по-добре.
4. Витамини и минерали. Калций, магнезий и цинк. При мене витамин Е имаше чудодеен ефект. Невероятен! Но трябва да се приемат и други витамини - А, B и С.
5. Почивка в дните на менструация. Доколкото е възможно. Сън - чаша топло мляко преди лягане (съдържа лизин и помага на заспиването).
6. Билки. При мене помагат маточина, риган, а също и мента.
7. И последно, като се научиш да се извиняваш на хората, които си обидил в дните на ПМС, след това става по-лесно.
Успех в борбата!