0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Хистероскопия или абразио
« -: Октомври 23, 2013, 19:17:27 pm »
Имам един въпрос. На моя близка е открит полип. Докторът прави абразио за премахването му.
Аз все съм си мислела, че по-щадящия метод е хистероскопия, в смисъл щадящ за самата матка.
Каква е разликата м-у абразио и хистероскопия ?
Искам да разбера вашето мнение по въпроса и в същото време момичетата, които са имали такъв проблем кой метод са им предложили за премахването му ?
Благодаря ви.
Re: Хистероскопия или абразио
« Отговор #1 -: Октомври 23, 2013, 21:03:21 pm »
Преди години имах полип и ми направиха абразио, но тогава хистероскопията не беше толкова популярен метод, да не кажа и хич. За мен, обаче по-щадяща е хистероскопията - при нея може да се огледа проблема по-добре и да се премахне контролирано, докато при абразиото си е "остъргване" на сляпо. Не е сигурно колко дълбоко е врастнал полипа, премахнат ли е напълно или пък е направена манипулацията по-дълбоко отколкото е било нужно и после са възможни проблеми с лигавицата - дебелина и качество.
*
Re: Хистероскопия или абразио
« Отговор #2 -: Октомври 23, 2013, 22:51:24 pm »
Правих хистероскопия за премахване на полип.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*
Re: Хистероскопия или абразио
« Отговор #3 -: Октомври 23, 2013, 22:51:44 pm »
На мен ми предстои хистероскопия за премахване на полип. Лекуващата лекарка ми обясни разликите с абразиото подобно на написаното от Теди и каза, че абразиото вече не се препоръчва за махане на полипи. В допълнение ако жената се бори и за забременяване след абразио е добре да се изчакат поне 3 цикъла, за да се възстанови лигавицата. По отношение на хистероскопията лекарката ми обясни, че би могло да подновим опитите следващия цикъл.
Re: Хистероскопия или абразио
« Отговор #4 -: Октомври 24, 2013, 08:02:47 am »
Моята близка има проблем със задържането на плода. Забременява от раз, но малко преди да излезе от 3 месец и загубва бебето.
Та сега и се беше появило едно постоянно кървене, извън МЦ. Отиде на лекар в Плевен при доц.Стойков, който и казва, че има полип и трябва да се махне. Вече го няма, но с абразио. Зачудих се още като разбрах, че ще използват този метод, защото аз също мислех, че хистерото е по-щадящо като метод, но не бях сигурна.
Докторът казва, че полипът е от около 8-9 месеца, т.е. не е свързан с приключването на бременностите.
Re: Хистероскопия или абразио
« Отговор #5 -: Октомври 24, 2013, 09:38:09 am »
А момичето правила ли е някакви имунологични изследвания след толкова загуби на бременности?
*
Re: Хистероскопия или абразио
« Отговор #6 -: Октомври 24, 2013, 09:48:02 am »
Генетични също е добре да се направят ако не са правени досега - при тромбофилия се получават спонтанни аборти.
Re: Хистероскопия или абразио
« Отговор #7 -: Октомври 25, 2013, 17:20:15 pm »
На мен преди повече от три години ми правиха хистеро за премахване на полип, както последствие установих, за всеки случай са устъргали и лигавицата  8O Три години по-късно все още не може да се възстанови, а сигурно и никога няма да може. Сега дори при стимулация не достига повече от 7,5мм, в обикновен цикъл около 6мм. Момичета, много внимавайте какво ви правят и винаги се услуивайте, въпреки че имате доверие на лекаря.
При мен премахването на полипа беше направено в репродуктивна клиника, за да се улесни забременяването  :(
Re: Хистероскопия или абразио
« Отговор #8 -: Октомври 25, 2013, 19:24:41 pm »
Моята близка има проблем със задържането на плода. Забременява от раз, но малко преди да излезе от 3 месец и загубва бебето.
Та сега и се беше появило едно постоянно кървене, извън МЦ. Отиде на лекар в Плевен при доц.Стойков, който и казва, че има полип и трябва да се махне. Вече го няма, но с абразио. Зачудих се още като разбрах, че ще използват този метод, защото аз също мислех, че хистерото е по-щадящо като метод, но не бях сигурна.
Докторът казва, че полипът е от около 8-9 месеца, т.е. не е свързан с приключването на бременностите.

На мен също ми премахваха полип чрез хистероскопия. И при мен проблемът е в задържането на плода.



*
Re: Хистероскопия или абразио
« Отговор #9 -: Януари 16, 2014, 13:15:11 pm »
Момичета, реших да подновя темата. Правиха ми абразио в понеделник на 13-ти, но нямам обилно кървене. Само лекичко, като на моменти беше кафеникаво на малки съсиреци, а после жълтеникаво. Пия Зинат и Метергин. Чудя се дали е нормално това като течение и дали не трябва да е по-обилно.
*

    iva17

  • ****
  • 915
  • Когато всичко е загубено, остава бъдещето.
Re: Хистероскопия или абразио
« Отговор #10 -: Януари 16, 2014, 14:01:49 pm »
SAB-f, аз и след трите си кюретажа съм кървяла съвсем малко. Даже при последното ми абразио ми спря кървенето на втория ден, след няколко дни пак имаше леко, после ми цапаше само и спря. Всичко е индивидуално. Викнаха ли те на контролен преглед, за да видят как са те почистили? Мен д-р Стаменов винаги ме е преглеждал 7-10 дни след това.
Всичко винаги завършва щастливо. Ако приключи зле, значи това не е краят :)
*
Re: Хистероскопия или абразио
« Отговор #11 -: Януари 16, 2014, 14:21:42 pm »
iva17, Д-р Шефкетова ме вика на 15-я ден, много дълъг ли ти се струва този период? Да, и при мен сега е само цапане, но ме притеснява да не би след като е жълтеникаво-кафяво зацапване, това да е знак за налична инфекция.
*

    iva17

  • ****
  • 915
  • Когато всичко е загубено, остава бъдещето.
Re: Хистероскопия или абразио
« Отговор #12 -: Януари 16, 2014, 14:31:27 pm »
Не, не е знак за инфекция. Имала си и промивка с дезинфектант с йод все пак и може и от него да имаш промяна в оцветяването. А и като е само зацапване е нормално да е кафеникаво. Изписан ти е и добър антибиотик, така че не се притеснявай. Не е дълъг периодът, особено щом д-р Шефкетова така е преценила.
Всичко винаги завършва щастливо. Ако приключи зле, значи това не е краят :)
*
Re: Хистероскопия или абразио
« Отговор #13 -: Януари 16, 2014, 21:28:58 pm »
Аха, мерси. А знаеш ли какви обезболяващи е подходящо да пия?
*

    iva17

  • ****
  • 915
  • Когато всичко е загубено, остава бъдещето.
Re: Хистероскопия или абразио
« Отговор #14 -: Януари 16, 2014, 21:41:33 pm »
Пий си същите обезболяващи каквито ползваш при цикъл. Аз лично никога не съм пила, защото ме е боляло съвсем малко.
Всичко винаги завършва щастливо. Ако приключи зле, значи това не е краят :)
*
Re: Хистероскопия или абразио
« Отговор #15 -: Януари 18, 2014, 12:44:44 pm »
Пих но спа няколко пъти, но болката пак се появява и на моменти е доста натрапчива, да не кажа силна направо. Мисля си да отида в понеделник при един гинеколог да ме погледне, тъй като не съм от София и няма как да отида сега до Надежда. Дали е възможно, ако ме прегледат с вагинален ехограф да предизвикам някаква инфекция, защото матката още не е добре затворена? В понеделник ще ми е 7-я ден след абразиото.
*

    iva17

  • ****
  • 915
  • Когато всичко е загубено, остава бъдещето.
Re: Хистероскопия или абразио
« Отговор #16 -: Януари 18, 2014, 15:55:54 pm »
Няма проблем, нищо няма да ти стане от преглед с вагинален ехограф, как да не ти е затворена матката!Мен д-р Стаменов ме преглеждал на 7 ден след абразио. От матергина можеш да имаш болки, то не може пък нищо да не чувстваш, матката коптрахира и се свива
Всичко винаги завършва щастливо. Ако приключи зле, значи това не е краят :)
Re: Хистероскопия или абразио
« Отговор #17 -: Януари 31, 2014, 17:43:56 pm »
Преди една седмица ми видяха плодния сак, но за съжаление прокървих и се приключи. :( На 29.01. ми правиха абразио, имах съвсем малко кървене след това и спря. Снощи имах мъничко зацапване и това е. Не ми изписаха антибиотици, като ме изписваха. Биха ми след изчистването и по-късно на изпроводяк от болницата. Това дали е в реда на нещата? След 10-ина дни ще отида да си взема епикризата и така. Колко най-рано след абразиото мога да отида на преглед, момичета? Смятам да си запиша час, защото така и не ми казаха нищо за контролен преглед, та ще си самоназнача.

Забравих да спомена, че също е бил отстранен и полип от шийката на матката.
« Последна редакция: Януари 31, 2014, 17:57:29 pm от La Jolla »
"Добрите решения идват с опита, а голяма част от опита идва с лошите решения." (Уил Роджърс)