0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
ин витро с донорски материал
« -: Май 30, 2006, 19:01:10 pm »
Имам едно въпросче: Можеш ли да направиш ин витро с донорски материал, ако съпругът ти не е съгласен, т.е. в случая необходим ли е  подписа му за да се осъществи процедурата, т.е трябва ли да се попълва някаква декларация или нещо такова?
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
ин витро с донорски материал
« Отговор #1 -: Май 30, 2006, 20:08:25 pm »
Това, което на мен ми казаха, специално във Варна беше, че не е задължително. Ти подписваш декларацията и само ти знаеш за тази процедура. Говоря конкретно за МД Варна. Поне когато аз се интересувах от тая процедура.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
ин витро с донорски материал
« Отговор #2 -: Май 30, 2006, 20:49:40 pm »
peta - въпросът ми е по-скоро за Емоционални проблеми, но!!!! наистина не мога да разбера, как така с лека ръка решаваш да си направиш бебе зад гърба на мъжката си половинка!

Толкова ли си нямате доверие? Или за теб бебето е по-важно? И нямате истинско разбирателство?

Наистина, желанието да имаш бебе е нещо свято, но осмислила ли си факта, че правейки го по този начин лъжеш? Ще можеш ли цял живот (така де, колкото ви е писано да сте заедно) да гледаш този човек и да го лъжеш в очите, че детето е от него?

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
*
ин витро с донорски материал
« Отговор #3 -: Май 30, 2006, 21:56:36 pm »
Цитат на: rally_pat
peta - въпросът ми е по-скоро за Емоционални проблеми, но!!!! наистина не мога да разбера, как така с лека ръка решаваш да си направиш бебе зад гърба на мъжката си половинка!

Толкова ли си нямате доверие? Или за теб бебето е по-важно? И нямате истинско разбирателство?

Наистина, желанието да имаш бебе е нещо свято, но осмислила ли си факта, че правейки го по този начин лъжеш? Ще можеш ли цял живот (така де, колкото ви е писано да сте заедно) да гледаш този човек и да го лъжеш в очите, че детето е от него?



Съжелявам за недорузамението, пропуснала съм да напиша че не се отнася за мен а е за една позната, но дори и така да е няма нужда да ми четеш морал.Съгласна съм че е много свято да имаш деца, но не мога да разбера как мъжа ти до последно ще казва че няма проблеми и в момента в който започнеш процедурата започва да се дърпа и да прави въртели.ЗАТОВА ми е въпраоса.Благодаря ти, че си си направила труда да пишеш въпреки че не си дала отговора на въпроса който съм задала.

И още нещо....не обичам да пиша в емоционални......

Ganka, благодаря ти.
*
Re: ин витро с донорски материал
« Отговор #4 -: Май 30, 2006, 22:34:59 pm »
Цитат на: peta
Имам едно въпросче: Можеш ли да направиш ин витро с донорски материал, ако съпругът ти не е съгласен, т.е. в случая необходим ли е  подписа му за да се осъществи процедурата, т.е трябва ли да се попълва някаква декларация или нещо такова?

Да, попълва се декларация. Необходими са подписите и на двамата съпрузи. Говоря за инвитро центъра във Варна.
ин витро с донорски материал
« Отговор #5 -: Май 31, 2006, 06:34:32 am »
Цитат на: peta

Съжелявам за недорузамението, пропуснала съм да напиша че не се отнася за мен а е за една позната, но дори и така да е няма нужда да ми четеш морал.Съгласна съм че е много свято да имаш деца, но не мога да разбера как мъжа ти до последно ще казва че няма проблеми и в момента в който започнеш процедурата започва да се дърпа и да прави въртели.ЗАТОВА ми е въпраоса.

Ganka, благодаря ти.


Пета, мила, извинявай, ако ти е прозвучало, че чета морал, наистина не съм искала да те засегна.

И така, както дообясни нещата, съм НАПЪЛНО съгласна с твоята приятелка, и аз бих постъпила така... Просто не беше дообяснила...

Извинявай пак ако съм те засегнала, наистина не съм го искала.

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
*
ин витро с донорски материал
« Отговор #6 -: Май 31, 2006, 07:17:13 am »
Panda, благодаря ти.И аз така си мисля, но все пак да попитам, човек като не се е сблъсквал с даден проблем много, много не се замисля.

rally_pat, няма проблем.Важното е че се изяснихме, въпреки че не мисля че ако в една двойка всичко е наред ще се стигне до такива крайности  8O  и просто така жената за разнообразие ще реши да ползва донорски материал. :D
*
ин витро с донорски материал
« Отговор #7 -: Май 31, 2006, 08:50:04 am »
Пета, знам, че за донорските инсеминации се изисква съгласието на съпруга/партньора, предполагам и за ин витрото е така. Това е в клиниката, където ходя /МЦРЗ/
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



ин витро с донорски материал
« Отговор #8 -: Май 31, 2006, 09:27:29 am »
И аз мисля, че ако се прави АРТ процедура с донорски материал се изисква съгласието и на двамата родители.
Благодаря ти, Бени!







*
ин витро с донорски материал
« Отговор #9 -: Май 31, 2006, 09:33:19 am »
:thankyousign: , момичета.
*
ин витро с донорски материал
« Отговор #10 -: Май 31, 2006, 10:25:47 am »
Малко по-сложен е проблема.

1. Ако лицата не са съпрузи, а живеят на съпружески начала, тогава не е необходимо съгласието на мъжа. Жената си се разглежда като самостоятелна "единица  :wink: " . Това означава,че след раждането на детето, тя не може да има претенции за издръжка или полагане на родителска грижа от страна на мъжа.

2. Ако обаче лицата са съпрузи, тогава е различно. Според чл.32 от семейния кодекс, съпругът на майката се счита за баща на детето, родено през време на брака или преди изтичането на триста дни от неговото прекратяване. Т.е. независимо от кого и как е заченато, стига детето да е родено по време на брака, за бъщъ се счита съпругът на майката.

Естествено,  съпругът на майката може да оспори, че е баща на детето, като докаже, че то не е могло да бъде заченато от него. Такъв иск може да бъде предявен до изтичането на една година от узнаване на раждането.

Специално за случаите на изкуствено оплождане, не се допуска оспорване на бащинство, когато майката с писмено съгласие на съпруга си, дадено пред управителя на съответното заведение, е оплодена изкуствено или е родила дете, заченато с генетичен материал от друга жена.

Затова в подобни случаи, докторята изискват подписването на писмено съгласие от съпрузите. Според мен е добре и да го изисквати от лицата, които живеят във фактическо съжителство. Защото досега не ми е известно, ама име основание да се води иска за бащинство и в такива случаи. Просто ще се приложат по аналогия същите разпоредби като при съпрузите
В очакване ....
*
ин витро с донорски материал
« Отговор #11 -: Май 31, 2006, 10:31:57 am »
Благодаря ти. Ще трябва да разочаровам познатата си, както си и мислих. :( Еххх,някой мъже са направо за  :bonk:
*

    balmi

ин витро с донорски материал
« Отговор #12 -: Май 31, 2006, 10:36:22 am »
Задължително се изисква съласието на съпруга както при инсеминация , така и при инвитро с донорски материал. За целта съпрузите подписват декларация за съгласие. Има и следната възможност - част от яйцеклетките да бъдат оплодени със съпружески материал, а друга част с донорски. При трансфер могат да се върнат едновременно ембриони от двамата татковци. При настъпване на бременност може да се опедели и кой е биологичния баща на детето, разбира се ако двойката желае. Мисля, че в повечето случай никой не се интересува от това.
*

    Anonymous

ин витро с донорски материал
« Отговор #13 -: Май 31, 2006, 13:58:54 pm »
Пета,извинявай че не е по въпроса ти  :oops: и се прикрепям към темата ,но искам да попитам следното-при инвитро,когато НЯМАШ сключен граждански брак,но правиш опита с  половинката с която си на съпружески начала,пак ли ще важи"самостоятелната единица"  :oops: и няма да имам претенции към мъжа.В този случай пак ли ще го водят като донорство или законен баща на детето. :oops: