0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
На 30 март, под егидата на д-р Лъчезар Иванов - председател на Здравната комисия  ще се проведе кръгла маса - дебат на тема: „Регламентиране на сурогатната бременност и дебат за възрастовото ограничение при извършване на ин витро процедури в България”, в сградата на Парламента от 14.00 часа.

Дебатът се организира съвместно с представители на неправителствените пациентски организации (Сдружение "Зачатие" и Фондация "Искам бебе") и има за цел да набележи основните гледни точки на различните страни по посочената проблематика, както и да предложи промени в действащото законодателство.

Моля, всеки засегнат от проблема ако има желание да се включи в кръглата маса да пише тук или на StefiZ.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Кръгла маса-дискусия на 30 март 2010 г.
« Отговор #1 -: Март 13, 2010, 15:46:14 pm »
Предварително знам,без да съм пророк,разбира се,че след тази кръгла маса ще отпадне възрастовото ограничение поради дискриминационният му текст,но финансиране от държавата едва ли ще получат тези жени.Ето това е безобразното!Имайки право да нямаш възможност...и какво от това?.....размисълът за правата в милата ни Родина оставам на всички ви.


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*

    isho75

  • ****
  • 533
  • Вярвай в чудеса
Re: Кръгла маса-дискусия на 30 март 2010 г.
« Отговор #2 -: Март 14, 2010, 12:39:22 pm »
Моето лично мнение,че не трябва да има възрастова граница.Все пак всички се борим за една кауза и какво значе до 43год.Те какво трябва да правят.Значи ако се самофинансират няма проблеми.Щом след като с лични средства може да правиш опити не виждам фонда защо трябва да ти отнема правото от това да се възползваш от парите на държавата.
Да заповядаш на себе си е най-голямата власт
http://misli.hit.bg/thedreams.html
*
Re: Кръгла маса-дискусия на 30 март 2010 г.
« Отговор #3 -: Март 14, 2010, 13:17:28 pm »
Моето лично мнение,че не трябва да има възрастова граница.Все пак всички се борим за една кауза и какво значе до 43год.Те какво трябва да правят.Значи ако се самофинансират няма проблеми.Щом след като с лични средства може да правиш опити не виждам фонда защо трябва да ти отнема правото от това да се възползваш от парите на държавата.
Това не е вярно. И с лични средства не може да се прави АРТ след 43-годишна възраст. За това е и тази кръгла маса. Аз също съм на мнение, че не трябва да има възрастово ограничение. До кога ще се правят опити трябва да има право двойката да определи, с помощта на лекарите, разбира се.

*

    isho75

  • ****
  • 533
  • Вярвай в чудеса
Re: Кръгла маса-дискусия на 30 март 2010 г.
« Отговор #4 -: Март 14, 2010, 16:43:56 pm »
А аз съм сигурна,че и след 43 някои клиники правят опити,но няма да казвам кой.За това казах,че щом се самофинансираш няма проблеми все ще се намери някой да ти направи опита.
Да заповядаш на себе си е най-голямата власт
http://misli.hit.bg/thedreams.html
Re: Кръгла маса-дискусия на 30 март 2010 г.
« Отговор #5 -: Март 14, 2010, 20:22:55 pm »
Даже и да се правят такива опити в някои клиники, на всички ни е ясно, че това е незаконно. И началото на нашата борба е именно да направим така, че нещата да може да се случват законово.
Твърдо съм за отпадане на възрастовото ограничение в Наредба 28 за асистираните репродуктивни дейнности. В момента дори ако причината да се стигне до асистирана репродукция е силен мъжки фактор, то жената трябва да се прости с мечтата си за дете само, защото е имала "неблагоразумието" да стане на 43 г.
Не възрастта трябва да определя дали и докога да се правят опити ин-витро, а медицинските показатели на пациентката, лекарската преценка и емоционалните и финансови сили на двойката /може пък и Фонда да помогне/.
« Последна редакция: Март 14, 2010, 20:28:59 pm от Dimana1 »
Бъди щастлив с това,което имаш,докато се бориш за това,което желаеш!
*
Re: Кръгла маса-дискусия на 30 март 2010 г.
« Отговор #6 -: Март 14, 2010, 20:48:37 pm »
Всеки организъм си е твърде различен и всеки случай е индивидуален. Не може всички под един знаменател. Макар че оставам с убеждението, че по подразбиране под АРТ процедура се разбира Ин витро/ИКСИ. Инсеминациите също са АРТ процедури и там ограничението е 45 навършени години, но пък е задължително да няма тубарен фактор. Имах един период, в който четях нормативните документи почти всяка вечер. Контраиндикацията възраст е посочена директно само при манипулацията "яйчникова пункция" - навършени 43 години. За всички други е с препратката от тази контраиндикация.
Възрастта не е контраиндикация за индукция на овулацията, но е за контролирана овариална хиперстимулация, изразено в неявен вид - свързано е с фоликулната пункция. Това дали означава, че може да се прескочи ограничението, ако се прави ЕТ на замразени ембриони, ползва се донорска яйцеклетка/ембрион?

За мен въпросът е: С какво толкова е опасна фоликуларната пункция при тази възраст? И дали е по-опасна, в сравнение с пункцията, прилагана при по-млади жени?
« Последна редакция: Март 14, 2010, 21:05:39 pm от rtfrtf »
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*
Re: Кръгла маса-дискусия на 30 март 2010 г.
« Отговор #7 -: Март 14, 2010, 21:08:43 pm »
Не съм специалист и не зная какви са съображенията на писалите наредбата, но мога да предполагам само. Едва ли проблемът е в самата пункция и стимулация. По-скоро възможни аргументи предполгам са били по-слабият яйчников отговор и редуцирането на броя качествени яйцеклетки след определена възраст, което води до много драстично спадане на успеваемостта, а също и рисковата бременност в по-зряла възраст и т.н.

Но тези аргументи си имат  контраргументи естествено. Жените без репродуктивни проблеми забременяват и след 43 . Кой нормативен документ регулира тяхното възпроизводство? Ето веднага дискриминатвен признак от пръв прочит. За инсеминация ограничението е 45 - яйцеклетките отново при този метод са на самата жена - още една пукнатина в члена регламентиращ горната граница за аспирация - 43. Освен това съвременната медицина е напреднала твърде много с методите за пренатална диагностика, скрининг и ултразвуковата техника е на много високо ниво в повечето центрове за да може да се проследи внимателно една такава бременност и да се сведат до минимум рисковете.
« Последна редакция: Март 14, 2010, 21:34:43 pm от cygnus »
*

    Sharky43

  • **
  • 71
  • Не се предавам.
Re: Кръгла маса-дискусия на 30 март 2010 г.
« Отговор #8 -: Март 24, 2010, 15:06:09 pm »
На 30 март, под егидата на д-р Лъчезар Иванов - председател на Здравната комисия  ще се проведе кръгла маса - дебат на тема: „Регламентиране на сурогатната бременност и дебат за възрастовото ограничение при извършване на ин витро процедури в България”, в сградата на Парламента от 14.00 часа.

Дебатът се организира съвместно с представители на неправителствените пациентски организации (Сдружение "Зачатие" и Фондация "Искам бебе") и има за цел да набележи основните гледни точки на различните страни по посочената проблематика, както и да предложи промени в действащото законодателство.

Моля, всеки засегнат от проблема ако има желание да се включи в кръглата маса да пише тук или на StefiZ.

Meli, ако ме приемете, аз бих искала да участвувам в тази кръгла маса.
Re: Кръгла маса-дискусия на 30 март 2010 г.
« Отговор #9 -: Март 31, 2010, 00:33:19 am »
 :(
« Последна редакция: Март 31, 2010, 00:41:34 am от kisela_2000 »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Кръгла маса-дискусия на 30 март 2010 г.
« Отговор #10 -: Април 23, 2010, 15:05:23 pm »
Тази тема е замряла. Защо ли? Обявено е организирането на кръгла маса с цел дискусия по тези два важни въпроса, а никакви резултати не са изнесени... няма ли някакъв официален протокол, или поне лични записки на някой от присъствалите? Ако някой може, ще съм благодарна да даде линк към подобна информация.

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Кръгла маса-дискусия на 30 март 2010 г.
« Отговор #11 -: Април 23, 2010, 17:31:40 pm »
http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=987&Itemid=31

Всичката информация относно инициативите и участията на Зачатие в обществени дебати, кръгли маси и т.н. се изнасят ВИНАГИ  на първа страница на сайта.
« Последна редакция: Април 23, 2010, 17:36:44 pm от sixsens »
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Кръгла маса-дискусия на 30 март 2010 г.
« Отговор #12 -: Май 19, 2010, 22:37:21 pm »
http://www.btv.bg/news

Гласувайте на сайта на бтв за мнението ви за възрастовото ограничение


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia