0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте!
След като цял живот са ме водили с тежък хормонален проблем, родих син преди година и два месеца. Понеже след раждането пак имах някакви смущения, наблюдаващия ме лекар предписа хормонален контрацептив. Какъв беше ужасът ми, когато - при правилен прием на медикамента! - забременях (и до сега не мога да си обясня как), при това бременността беше тубарна. Точно около Коледа загубих тръбата, лапароскопска операция не беше възможна заради скорошното (преди година) секцио, последва втори разрез на мястото на секциото. Когато попитах за евентуалните причини, лекарят, който води случая ми вече 10 години каза, че всяко "отваряне" на корема повишава риска от извънматочна бременност и в моя случай причината най-вероятно е това.

Вие знаете какви са емоциите около извънматочната бременност и последствията... Ужасът тук е, че планирах да лекувам хормоналните проблеми и да правим опити за второ дете както си е по устав - две години след секциото.

Въпросът ми е, ако е вярно, че всяка коремна операция повишава риска от извънматочна бременност, то може би е по-разумно направо да се насоча направо към инвитро разрешение? Чували ли сте за такава зависимост? Как бихте постъпили на мое място? На 34 години съм. Благодаря ви!     
Re: Тубарна бременност и коремни операции - връзка?
« Отговор #1 -: Януари 27, 2010, 13:10:13 pm »
Коремните операции предразполагат към страствания. Някои от тях могат  да бъдат отстаранени или да се направи пластика. Решение за АРТ процедура може да се вземе само след редица изследвания. Ако имаш  една проходима тръба е напълно възможно да забременееш спонтанно. Успех!