0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*


11 май е църковен празник- ден на светите равноапостоли и славянобългарски просветители Кирил и Методий.
Първоначално обявените още през Средновековието за светци братя са чествани на отделни дати- св.Кирил на 14 февруари, а св.Методий на 6 април. Най-ранните сведения за общото им честване на 11 май е от ХІІ век.
През Възраждането за пръв път през 1851г по инициатива на Найден Геров в епархийското училище в Пловдив е отбелязан този ден като празник на делото на светите братя.
Днес 11 май е утвърден като църковен празник на двамата братя, а 24 май- като  празник на българската просвета и култура.


Делото на светите братя е наистина велико.Те поставят началото на един изключителен по своето значение процес.
Не е случаен фактът, че те са обявени за небесни съпокровители на Европа. Това става на 3 декември 1980 г.Сто години преди това папа Лъв ХІІІ със специална енциклика от 30 септември 1880г разширява култа към двамата светци върху цялата църква.

Те съзват писменост, която стои в основата на една цивилизация.

Но те проправят и път на една идея - че именно чрез словото, чрез светлината на науката, чрез толерантността и правото на всеки да достигне до знанието могат да бъдат постигнати много по-трайни резултати от постигнатото с меч.Посочват пътя начовешкото единство чрез сътрудничество и обмяна на културни и духовни ценности.

Следващият пасаж е от тяхно житие

"Когато Философът беше във Венеция, епископи, попове и черноризци налетяха на него като врани на сокол и повдигнаха триезичната ерес, говорейки :"Чевече, кажи ни , как тъй ти сега си създал книги на славяните и ги поучаваш? Тях не ги е изнамерил по-рано никой друг: нито апостолите, нито римския папа, нито Григорий Богослов, нито Йероним, нито Августин. Ние знаем само три езика, на които е дойстойно да славим Бога в книгите : еврейския, гръцкия и латинския". Философът отговори :"Бог не изпраща ли дъжд еднакво на всички?И не дишаме ли еднакво  всички въздух?"

Тяхното дело поставя начало на извоюването на  правото всеки народ да създава култура и литература на свой собствен език(българският език е най-старият литературен славянски език).Това в Англия става едва през ХІVв,във Франция - през ХVв.,в Германия-през ХVІ, а в Италия-чак през ХVІІІвек.

Нека почетем светите братя, нека им благодарим и нека пазим в себе си частица от техния устрем и вяра.

Честит празник.
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Честит празник !

"Бог не изпраща ли дъжд еднакво на всички?И не дишаме ли еднакво  всички въздух?"
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
*

    Vali :)

  • *****
  • 1376
  • Вярата и надеждата винаги са с мен!
Честит празник и честит Имен ден на баща ми Кирил.
Да ни е жив и здрав.
Черпя по една бира с топло кебапче.

 :eat: :balk_170: :kaos7:


Д-р Стаменов,обичаме ви!
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Честит празник.
Честито на именниците.Да са здрави и щастливи:)