0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Фактура за ин витро- как?
« -: Февруари 17, 2009, 20:06:36 pm »
Момичета, помагайте с инфо. Има ли някакъв вариант фактурата ми за ин витро да бъде на името на фирма? И ако има, какви облекчения ще получи фирмата за това, каква ще е ползата от цялата тази гимнастика!
Мерси в аванс :)
*

    daninaa

  • ****
  • 700
  • Все някога ще успеем
Re: Фактура за ин витро- как?
« Отговор #1 -: Февруари 17, 2009, 20:40:31 pm »
Не съм много наясно ама освен да мине като все едно фирмата е направила дарение .Твоя ли е фирмата.Не мисля че ще има някъкъв ефект ама дано се включат и други момичета с повече инфо.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Фактура за ин витро- как?
« Отговор #2 -: Февруари 17, 2009, 20:44:22 pm »
тоест, фирмата си е купила ин-витро процедура, един вид?
ако е разход за присъща дейност на фирмата, ще ви го признаят  :lol:

звучи ми абсурдно, но не съм счетоводител и специалист по данъчни врътки. вашият счетоводител какво мисли по въпроса?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Фактура за ин витро- как?
« Отговор #3 -: Февруари 17, 2009, 23:21:40 pm »
А защо трябва фактурата да е на името на фирмата? Не може ли да я издадат на твое име и от фирмата така да ти я платят.
« Последна редакция: Февруари 17, 2009, 23:25:07 pm от mariposa »

Но щастието трябва да се търси - то никога не идвало само.
*
Re: Фактура за ин витро- как?
« Отговор #4 -: Февруари 17, 2009, 23:26:42 pm »
Според мен (не съм счетоводител) всичко, за което ти се издава касова бележка може да ти бъде извадена фактура. Друг е въпросът дали ще се признае за разход.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Фактура за ин витро- как?
« Отговор #5 -: Февруари 17, 2009, 23:32:43 pm »
Според мен (не съм счетоводител) всичко, за което ти се издава касова бележка може да ти бъде извадена фактура. Друг е въпросът дали ще се признае за разход.

да, разбира се. за всичко може да се издаде фактура, на чието име си искаш. въпросът беше именно дали може да се признае за разход на фирма и да намали данъците...
щото в България, на физическо лице нищо не му признават за разход, гадовете...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: Фактура за ин витро- как?
« Отговор #6 -: Февруари 17, 2009, 23:35:10 pm »
В ЗКПО има дарения, които се приспадат от дължимите данъци, но  няма споменато дарение за ин витро процедура.. за повече справки виж ЗКПО чл. 31 . Така,че според мен тази фактура не би имала никакъв смисъл. Освен, ако работодателя ти не ти заплаща процедурата и ти за да му докажеш това - се нуждаеш от фактура. В НАП подобна фактура няма да послужи за нищо. Не мога да се сетя да има фирми с дейност, която да оправдае подобен разход т.е. да мине като разход за дейността.
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
Re: Фактура за ин витро- как?
« Отговор #7 -: Февруари 17, 2009, 23:39:17 pm »
Аз мисля, че си има начин да се признае за разход, защото фирмата, в която работя ми плати раждането срещу фактура, издадена на мое име. Дали обаче фирмата ще ползва намаление на данъците, това не знам.

Но щастието трябва да се търси - то никога не идвало само.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Фактура за ин витро- как?
« Отговор #8 -: Февруари 17, 2009, 23:42:34 pm »
mariposa, фирмата ти може да има сключена частна медицинска застраховка за служителите, която покрива раждане, а може и да е минато като разход за социални дейности - имаше някакъв процент върху сумата за заплати, който можеше да се изразходва за такива неща и намаляваше облагаемата сума.

но ми е малко странно, де - за пръв път чувам работодател да плаща директно медицински разноски на служителя си.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: Фактура за ин витро- как?
« Отговор #9 -: Февруари 17, 2009, 23:45:55 pm »
Освен това всички медицински манипулации са освободени от ДДС, ако целта на фактурата е  възстановяване на същото, следователно не се начислява и не се възстановява такова / но пак повтарям при положение, че това е основна дейност на фирмата, а за такъв тип предприятия не мога да се сетя, колкото и да мисля / . Мисля, мисля и все ми е на ум, че фактурата за ин витро не би послужила за никакво облекчение. Облекчение за дарение би могло да се ползва, ако дадено предприятие дари сума на здравно или лечебно заведение, като за целта се подпише договор за дарение, след което има право на 10% от счетоводната печалба -  признат счетоводен разход.
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
Re: Фактура за ин витро- как?
« Отговор #10 -: Февруари 17, 2009, 23:50:48 pm »
Ами, за да не говоря неща, от които не разбирам, утре ще звънна да ги питам как са го направили.

Но щастието трябва да се търси - то никога не идвало само.
*
Re: Фактура за ин витро- как?
« Отговор #11 -: Февруари 18, 2009, 06:33:43 am »
Плащат , зависи от застраховката. Като бях в болницата имаше едно момиче от (няма да пиша фирмата - голяма и известна е), на което й бяха платили лапарото с престой във ВИП-а. Работодателя.
« Последна редакция: Февруари 18, 2009, 06:36:33 am от cygnus »
*
Re: Фактура за ин витро- как?
« Отговор #12 -: Февруари 18, 2009, 08:56:52 am »
От тази година няма облекчения за дарение на физически лица.


*
Re: Фактура за ин витро- как?
« Отговор #13 -: Февруари 18, 2009, 08:58:47 am »
Момичета-благодаря!
Не съм питала счетоводителката, защото не мисля да я "светвам" без повод за личните си проблеми, затова попитах първо тук.
Така или иначе днес ще плащам процедурата и  ще питам и в клиниката, те със сигурност ще знаят. После ще пиша.
Re: Фактура за ин витро- как?
« Отговор #14 -: Февруари 18, 2009, 11:37:30 am »
Понеже казах, че ще питам как е направено плащането при мен - такива разходи не са включени в медицинската застраховка, нито е направено като дарение. Със съгласието на управителя на фирмата е пуснат разходен ордер за плащане по фактурата, която съм представила.

Но щастието трябва да се търси - то никога не идвало само.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Фактура за ин витро- как?
« Отговор #15 -: Февруари 18, 2009, 13:55:54 pm »
mariposa, значи имаш страхотен работодател, евала на него! но този разход не виждам как ще му се приспадне от облагаемата сума.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: Фактура за ин витро- как?
« Отговор #16 -: Февруари 18, 2009, 20:44:49 pm »
От тази година няма облекчения за дарение на физически лица.
Дори от миналата ... т.е. от 2008г. - няма !
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
Re: Фактура за ин витро- как?
« Отговор #17 -: Февруари 19, 2009, 16:13:16 pm »
ЗАКОН за корпоративното подоходно облагане

Чл. 205. Социалните разходи, които не са предоставени в натура, представляващи доход на физическо лице, се облагат при условията и по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица.

ЗАКОН за данъците върху доходите на физическите лица

Чл. 24. (1) Облагаемият доход от трудови правоотношения е трудовото възнаграждение и всички други плащания в пари и/или в натура от работодателя или за сметка на работодателя, с изключение на доходите, посочени в ал. 2.
(2) В облагаемия доход от трудови правоотношения не се включват

10. еднократните помощи за лечение, предоставени от работодателя за сметка на социалните разходи - до стойността на лечението