0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Кухи фоликули
« -: Февруари 17, 2011, 16:02:54 pm »
Здравейте след два неуспешни опита ИКСИ и след като мина време се замислих, че никой така и не каза защо първия път от 15 фоликула имах 4 яйцеклетки, а втория с по силна стимулация от 12 пак 4, другите кухи.
Случвало ли се е на някоя от вас, и как са се развили нещата при пореден опит инвитро? Търсих информация в нета но така и не открих на какво може да се дължи това доктора и той нищо не каза...
Re: Кухи фоликули
« Отговор #1 -: Февруари 17, 2011, 17:01:44 pm »
кики79, на мен ми се е случвало да имам кух фоликул при една стимулация, която беше много лека. Идеята беше да се докарат 3-4 фоликула, но се образува само 1. Естрадиолът преди пункцията ми беше 200 (т.е. би трябвало всичко да е ок), но яйцеклетка нямаше. Моето предположение (базирано на други провалени леки стимулации)е, че стимулацията не беше подходяща за мен.

На теб колко ти беше естрадиолът преди пункция? Дискутирала ли си проблема с лекаря си?
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

Re: Кухи фоликули
« Отговор #2 -: Февруари 17, 2011, 17:11:00 pm »
Значи нищо не съм дискутирала освен това че той спомена че от този брой фоликули очаква 10 тина яйцеклетки което ме навежда на мисълта, че всичко е било както трябва тук гледам някакви изследвания преди пункцията първия път пише E2 4730.1 pg/mL
*
Re: Кухи фоликули
« Отговор #3 -: Февруари 17, 2011, 18:10:04 pm »
Кики, аз имам един кух фоликул, но на ЕЦ. Порових из интернет, но няма много. В общи линии възрастта оказвала значение. Относно стимулирани опити, имаше нещо свързано с инжекциите - че явно не са подходящите за жената и трябвало да се сменят и след няколко дни да се направи отново пункция ако има фоликули в другия яйчник. Прочетох го по диагонал и беше на английски. Дано някой по-компетентен се включи.


Re: Кухи фоликули
« Отговор #4 -: Февруари 17, 2011, 18:14:38 pm »
кики, а на колко мм фоликули ти правят пункцията? Помниш ли?
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

Re: Кухи фоликули
« Отговор #5 -: Февруари 17, 2011, 18:21:47 pm »
Ами на 19-20-21 даже втория път аз тук се разрових из документите, и открих доста интересни неща, да кажем че тази стимулация не е била за мен, но тъй като ембрионите както ми казаха бяха перфектни, а даже нямаше и имплантация, зачетох се и видях че стойностите ми на прогестерон в началото на стимулацията са над 2, а не било добре даже и преди пункция са 2.1, аз бях по дълъг портокол с блокаж със синарел и декаптетил, та се питам дали пък не са ме блокирали както трябва, и доста е странно все един и същ брой яйцеклетки...
А относно възраста едното е правено 2009 на 29 другото 2010 на 30
Re: Кухи фоликули
« Отговор #6 -: Февруари 17, 2011, 18:32:44 pm »
кики, ами, аз не съм специалист, де, ама мога да ти кажа своите си разсъждения:

- на някои жени пункцията трябва да става по-рано, на по-малък размер фоликули - чела съм, че като пораснат до тези размери 20-21 мм, понякога презряват и всъщност фоликулите не са празни, но яйцеклетките се "лепят" по стените и не могат да се аспирират; примерно на мен при последната процедура ми биха прегнила на 16 мм фоликули - звучи малко, но хормоните говореха друго. Ако бяхме изчакали още, вероятно щях отново да направя преждевременен ЛХ или прогестеронов пик.

- прогестеронът трябва да е под 1 на четвърти ден от стимулацията и трябва да се задържи така до деня на прегнила. При успешната ми процедура започнах с прогестерон над 2 на втори ден, но до четвърти ден успяхме да го смъкнем под 1 и да го удържим така до края. Из интернет има много информация по темата, но, общо взето, изглежда, че преждевременния прогестеронов пик не е толкова фатален за процедурата, колкото преждевременния ЛХ пик (той уврежда качеството на яйцеклетките и успеваемостта е много ниска в такъв случай). Повечето клиники в България, доколкото знам не следят толкова внимателно стойността на прогестерона.

Стимулацията и блокажът са фина работа, не съм аз човекът, който може да ти каже дали са направени добре. Може би е хубаво да направиш консултация и с друг специалист или да обсъдиш проблема с лекаря си. Пак казвам - това горе са само насоки, мои разсъждения по въпроса.

Успех!
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

Re: Кухи фоликули
« Отговор #7 -: Февруари 17, 2011, 18:40:57 pm »
cambozzola относно лх поне тук не виждам проблем в стойностите му но прогестерона определено варира и даже има стойност и 2.9, а относно пункцията то от мен нищо не зависи.
Сега поне съм взела решение да се консултирам в Турция, защото тук така и никакви отговори не намерих доктора вдига рамене, въобще някаква мистерия...
Re: Кухи фоликули
« Отговор #8 -: Февруари 17, 2011, 18:43:19 pm »
кики, ами, аз не съм специалист, де, ама мога да ти кажа своите си разсъждения:

- на някои жени пункцията трябва да става по-рано, на по-малък размер фоликули - чела съм, че като пораснат до тези размери 20-21 мм, понякога презряват и всъщност фоликулите не са празни, но яйцеклетките се "лепят" по стените и не могат да се аспирират; примерно на мен при последната процедура ми биха прегнила на 16 мм фоликули - звучи малко, но хормоните говореха друго. Ако бяхме изчакали още, вероятно щях отново да направя преждевременен ЛХ или прогестеронов пик.

- прогестеронът трябва да е под 1 на четвърти ден от стимулацията и трябва да се задържи така до деня на прегнила. При успешната ми процедура започнах с прогестерон над 2 на втори ден, но до четвърти ден успяхме да го смъкнем под 1 и да го удържим така до края. Из интернет има много информация по темата, но, общо взето, изглежда, че преждевременния прогестеронов пик не е толкова фатален за процедурата, колкото преждевременния ЛХ пик (той уврежда качеството на яйцеклетките и успеваемостта е много ниска в такъв случай). Повечето клиники в България, доколкото знам не следят толкова внимателно стойността на прогестерона.

Стимулацията и блокажът са фина работа, не съм аз човекът, който може да ти каже дали са направени добре. Може би е хубаво да направиш консултация и с друг специалист или да обсъдиш проблема с лекаря си. Пак казвам - това горе са само насоки, мои разсъждения по въпроса.

Успех!
Абсолютно точно1Освен това причина може да бъде неправилна стимулация и дозировка на медикаментите!
Re: Кухи фоликули
« Отговор #9 -: Февруари 17, 2011, 18:46:29 pm »
 Включвам се в тази изключително болезнена за мен тема.
 Първи опит ИКСИ - 13 фоликула - 7 Я
 Втори опит ИКСИ - 11 фоликула - 3 Я
  При първия опит си спомням , че докторът не беше доволен от Е2 , а след трансфера дори получих хиперстимулация.
 Втория опит - по време на стимулацията докторът се съмняваше , че е кух само 1 фоликул , а то се оказа , че са 8. :balk_144:  Направихме трансфер на една оплодена Я на 2- ри ден.
И двата пъти бях стимулирана с Пурегон, като втория път имах Синарел и Естрофем към стимулацията.
 Надявам се искрено проблема да е бил в стимулацията.
  Месец преди опита по време на противозачатъчните имах добра бройка антрални фоликули , мисля че бяха общо 12.
  Опитите ми са на 27 и 28 годишна възраст...
Re: Кухи фоликули
« Отговор #10 -: Февруари 17, 2011, 18:48:34 pm »
Факт е, че втория път стимулация беше  по силна а фоликулите по малко, яйцеклетките същия брой но една неузряла, което ме навежда на мисълта, че нещо не съм реагирала май както трябва.
Въобще не ми е казвал доктора за някакви негови съмнения дали са кухи останах с впечетление, че той е изненадан, първия път, но втория вече пак същото малко е странно, голяма разлика в стимулациите не видях освен по големите дози, и втория път пих естрофем.
« Последна редакция: Февруари 17, 2011, 18:52:30 pm от kiki79 »
*
Re: Кухи фоликули
« Отговор #11 -: Февруари 17, 2011, 19:16:15 pm »
Аз имах кух на ЕЦ.На 8ми ден хормони ок,на 9ти прегнил на 11ти пункция.Док каза само,че се случвало да не се притеснявам.
Няма начин да няма начин!
Re: Кухи фоликули
« Отговор #12 -: Февруари 18, 2011, 08:37:17 am »
кики, да, ЛХ може да ти е бил в норма - мисълта ми беше, че блокажът и стимулацията целят да се упражни известен контрол върху хормоните. Доколкото разбирам нещата, които прочетох навремето, блокажът трябва да държи ЛХ в норма, за да не овулираш спонтанно и също така да поддържа прогестерона нисък, за да може лигавицата да е в идеално състояние, когато ембрионите бъдат върнати и да се "уцели" имплантационния прозорец. Понякога се случва така, че ЛХ се овладява, но явно поддържането на прогестерона в границите под 1 е по-трудно.

Личното ми мнение е, че с една по-внимателна стимулация, нещата при теб ще се получат. Дано консултацията в Турция да ти даде отговори и да продължите към успешна процедура!
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

Re: Кухи фоликули
« Отговор #13 -: Февруари 18, 2011, 10:15:39 am »
cambozzola и аз се надявам силно, вече малко позагубих надежда признавам си с тези изказани недоизказани неща, човек не зае с какво се бори и има ли шанс...
Re: Кухи фоликули
« Отговор #14 -: Февруари 18, 2011, 11:40:51 am »
Кухите фоликули, всъщност са незрели или некачествени яйцклетки. Просто не могат да се отлепят.
За узряването на яйцеклетките има значение кога точно се бие Прегнил. ПОнякога дори дозата се разделя на 2 и се поставя двукратно.

http://amy-happilyeverafter.blogspot.com/2007/11/no-such-thing-as-empty-follicles.html

"Underdeveloped and mal-developed (dysmorphic) eggs often have an exceptionally dense surrounding cumulus cell cluster that tends to attach them tightly to the inner wall of the follicle. The hCG shot, which is intended to mature the egg and disperse(loosen) the cumulus cells so that the eggs will comes free upon suction and can thus be readily retrieved upon needle aspiration, often fails to cause sufficient dispersion of cumulus cells when the eggs are underdeveloped or dysmorphic. Consequently, such eggs are often so more tightly adherent to the inner follicle wall that they fail to release easily. In such cases the eggs may not be readily captured with the first attempt at follicle aspiration, requiring that such follicles be repeatedly irrigated( flushed) and or scraped to try and dislodge them. In severe cases, these fail to come free. When this happens there is a tendency to describe such follicles as being “empty” . Since this implies that such follicles did not house eggs, it is a complete misnomer. There is no such thing as “empty follicles”."

И още нещо от http://www.medpedia.com/questions/706-is-there-any-treatment-for-empty-follicle-syndrome:
"I have had several cases of empty follicles in both younger and older women. In the younger patients, I have concluded that they did not get adequate HCG stimulation. Previously I had used a generic HCG and worried that it was not produced properly or suffered some type of inactivation in shipping or storage. I therefore switched to Ovidrel. Since then, the incidence of empty follicles has been resolved except in a couple of exceptions. I had two moderately obese young woman have a very poor retrieval despite lots of follicles (both were PCOD patients). By poor retrieval, I mean that there were either no eggs or we only retrieved 1 or 2 eggs despite 25+ follicles. They had given the Ovidrel as instructed, into their belly. In the subsequent cycle, I had them give it in the back of the arm where there was some fatty tissue but much less than the abdomen. They then had good retrievals. This lead me to suspect that HCG stimulation was the problem, and that the increased fatty layer of the abdomen did not allow adequate absorption of the HCG, therefore the eggs did not release to be retrieved"
« Последна редакция: Февруари 18, 2011, 11:46:49 am от alia_alia »
Re: Кухи фоликули
« Отговор #15 -: Февруари 18, 2011, 12:15:53 pm »
Бърз превод на материалите, пуснати от alia_alia - наистина бърз и груб, моля Мели, ако чете, да ме поправи, в случай, че съм била неточна, но нямам много време, за което се извинявам:

http://amy-happilyeverafter.blogspot.com/2007/11/no-such-thing-as-empty-follicles.html
Недоразвитите и лошо развилите се (дисморфични??) яйцеклетки често имат извънредно плътна обвивка от кумулусен(???) клетъчен клъстер, който има свойството да ги прикрепя здраво към вътрешната стена на фоликула. hCG инжекцията, която има за цел да узрее яйцеклетките и да разпръсне (отпусне) кумулусните клетки, така че яйцата да се освободят при изсмукването и съответно да бъдат събрани при аспирацията, често не успява да причини достатъчно разпръскване на кумулусните клетки, когато яйцеклетките са недоразвити или дисморфични. В такива случаи яйцеклетките може да не бъдат лесно прихванати с първия опит за фоликулна аспирация и да изискват тези фоликули да бъдат повторно обляни и/или остъргани в опит да ги изкарат. В по-тежки случаи, освобождаването не се получава. Когато това се случи, тенденцията е тези фоликули да се описват като „празни”. Тъй като това намеква, че подобни фоликули не съдържат яйцеклетки, названието е неправилно. Няма такова нещо, като „празни фоликули”.

http://www.medpedia.com/questions/706-is-there-any-treatment-for-empty-follicle-syndrome:
Имал съм няколко случая на празни фоликули, както при млади, така и при по-възрастни жени. При по-младите пациентки, заключението ми е, че те не са получили адекватна hCG стимулация. Навремето съм използвал generic hCG и се притеснявах, че не е произведен качествено или е претърпял някакъв тип дезактивация при транспортирането или съхранението. Така го смених с Овидрел. От тогава инцидентите с празни фоликули се разрешиха, освен при няколко изключения. Имах 2 сравнително затлъстели млади жени, които имаха много слаб резултат, въпреки многото фоликули (и двете бяха със СПКЯ). Под „слаб резултат” имам предвид, че или нямаше яйцеклетки, или бяха събрани 1-2 яйцеклетки въпреки наличието на 25+ фоликула. Беше им бит Овидрел в корема, според инструкциите. В последващ цикъл, им го биха отзад на ръката, където имаше малко подкожна мазнина, но много по-малко, отколкото по корема. Тогава те дадоха добри резултати. Това ме доведе до подозрението, че hCG стимулацията беше проблемът, и че увеличаването на мастния слой на корема не позволява адекватната абсорбция на hCG, следователно яйцеклетките не се освобождават и не могат да се аспирират.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

Re: Кухи фоликули
« Отговор #16 -: Февруари 18, 2011, 12:20:19 pm »
Много интересна информация, при и мен и двата случая ми биха по 5000 единици, аз си мислех че втория път ще има разлика тъй като съм чела за това но нямаше.
« Последна редакция: Февруари 18, 2011, 12:24:05 pm от kiki79 »
Re: Кухи фоликули
« Отговор #17 -: Февруари 18, 2011, 15:04:45 pm »
В общи линии и груб превод, нещата изглеждат така:

Трябва да се използва рекомбинантен медикамент(Овитрел);
Различна партида от компрометираната; Да се използва протокол на стимулация с Антагонист на гонадолиберина; И съвместно с него да се използва и агонист, когато се подготвя пикът на ЛХ; Двукратно инжектиране на ЧХГ и двукратно пунктиране.

Грешките, могат да бъдат кратък интервал м/у таймиращата инжекция и пункцията, и преждевременната лутеинизация(ранен пик на ЛХ и Прогестерон).

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2700670/
Strategies suggested to prevent the occurrence of EFS in a subsequent ART cycle are: (1) Using recombinant hCG to trigger an endogenous LH surge, (2) Changing the batch of hCG, (3) Use of an antagonist protocol, (4) Using a GnRH agonist in an antagonist cycle to induce LH surge, (5) A rescue protocol by administrating a second dose of hCG and rescheduling OR 24–36 h later and (6) EFS related to timing of hCG; a rescheduled follicle puncture is feasible.
To conclude, ovarian follicles of patients with so-called EFS may not actually be devoid of viable oocytes. The problem seems to be that of inadequate preovulatory follicular changes arising from either poor bioavailability of LH or hCG or too short an interval between the onset of these changes and follicular aspiration. Premature lutenization due to a premature LH surge and high progesterone levels on the day of hCG injection, can also effect the oocyte recovery.
*

    wild cat

  • ***
  • 404
  • Няма начин да няма начин!
Re: Кухи фоликули
« Отговор #18 -: Февруари 20, 2011, 19:04:44 pm »
Беше им бит Овидрел в корема, според инструкциите. В последващ цикъл, им го биха отзад на ръката, където имаше малко подкожна мазнина, но много по-малко, отколкото по корема. Тогава те дадоха добри резултати. Това ме доведе до подозрението, че hCG стимулацията беше проблемът, и че увеличаването на мастния слой на корема не позволява адекватната абсорбция на hCG, следователно яйцеклетките не се освобождават и не могат да се аспирират.
Направо се ококорих... Това значи ли, че при по-пълните пациентки е за препоръчване прегнил /мускулно/, а не овитрел /подкожно/? Или ако ще е подкожно да е в място с по-тънък мастен слой.
Някой чел ли още нещо по въпроса?
« Последна редакция: Февруари 20, 2011, 19:07:40 pm от wild cat »
Re: Кухи фоликули
« Отговор #19 -: Февруари 21, 2011, 09:31:37 am »
Предполагам, че става дума за много висока степен на затлъстяване.