0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Рецепти за диетично хранене
« -: Януари 22, 2008, 18:55:01 pm »
            Момичета,пускам тази тема само за рецепти.Нека си разнообразим и без това оскъдното меню!Аз общо взето въртя 3-4 рецепти.

 Ето една от мен: Бъркани яйца "Мими":
  2 яйца
  50гр.сирене
  3-4 скилидки чесън
  1/2 глава/малка/лук
  магданоз

 Чесънът и лукът се нарязват на филийки и се запичат в тефлонов тиган/без мазнина/.Като се зачервят,се прибавят останалите продукти.Това е.

  

            

  
*
Рецепти за диетично хранене
« Отговор #1 -: Януари 22, 2008, 19:16:43 pm »
Аз преди като правих диета и понеже ме мързи да си готвя само за мен, си направих една стартегия, приобщих свекито в заслабващия отбор и тя готвеше. :lol: :lol: Еми хем не се чудех кое, как, а напрво си ям, и повечето тя го измисляше. Тази рецепта я правеше много фкусна Ориз със зеленчуци на фурна.
Ориз, грах, гъби, кисели краставички, ма Жекови ми не дава /краставичките де/, та явно ще се махат и подправки. Еми яде се.
Рецепти за диетично хранене
« Отговор #2 -: Януари 22, 2008, 19:49:53 pm »
Ето и от мен една рецепта Картофена запеканка
4-5 картофа
1 глава лук
2 големи домата
сирене и кашкавал за поръсване
магданоз
4ерно пипер4е
 Кртофите се сваряват и се нарязват на кръг4ета и се нареждат в намазнена тави4ка,лукът се нарязва и задушава след което се изсипва върху картофките.Доматите се нарязват(по желание може да се обелят)на кръг4ета и се нареждат в/у картофите,залива се с половин 4.4аша вода поръсва се със сирене и отгоре кашкавала да се покрият доматите.Пе4е в загрята фурна докато се за4ерви добре.
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Рецепти за диетично хранене
« Отговор #3 -: Януари 22, 2008, 21:39:58 pm »

Диетична супица с броколи!

1 малка глава лук
250 гр. броколи
1 голям картоф
1 л.вода
1 ч.л.олио
сол ,пипер
маги универсална подправка на вкус

нарязвате зеленчуци,доливате   1 л.вода. Оставя се супата да заври,
 ,прибавяте мазнина и варите около 20 мин,и овкусете с подправките.....Накрая поръсвате с пресен магданоз.Да ви е сладко! :D
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Рецепти за диетично хранене
« Отговор #4 -: Януари 22, 2008, 21:52:44 pm »

зелева супица!

1 голяма зелка
6 стръка праз лук
3 -4 зелени чушки
1-2 домата или доматен сок /пюре/
 вода
 1 кубче пилешки бульон
сол

Всичко се нарязва на парченца и се слага в голяма тенджера.
Супата се вари 10 минути на силен огън, а после на слаб огън до омекване на продуктите. Накрая се поръсва магданозът
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Рецепти за диетично хранене
« Отговор #5 -: Януари 23, 2008, 07:44:24 am »
Десерт с кис. мляко

1 коф.кис.мляко
1 желатин
2 сл сладко/по избор
 или мед и плодове


Желатина се разтваря на водна баня /първо трябва да набъбне с 2-3 сл вода/ и се прибавя към затопленото кис.мляко.
Добавя се сладкото /или мед + средно едри парчета плод/


Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
*
Рецепти за диетично хранене
« Отговор #6 -: Януари 23, 2008, 12:37:00 pm »
Пилешки руладини

пилешки гърди - нарязани на филийки

марина:
сол, чер. пипер, лимонов сок, чесън, магданоз, 1/2 ч.л. мащерка
Тази смес се разпределя върху пилешките гърди, след което се навиват на руло
и се завиват във фолио. Варят се на пара 25 - 30 мин.

гарнитура:
зеленчуци по избор - моркови, тиквички се режат на малки кубчета и се бланшират за около 7-8 мин.
Нарязва се краставица и домат + босилек + печена пиперка.Към тях добавяме бланшираните зеленчуци,
 заливаме със зехтин. Хубаво е гарнитурата да устои 2-3 часа преди консумация 
*
Рецепти за диетично хранене
« Отговор #7 -: Януари 23, 2008, 17:20:20 pm »
Крем супа от тиквички

Продукти: 20 гр. зелен боб, 1 скилидка чесън, 20 гр. лук, 20 гр. пипер, 1 средно голяма тиквичка, 1/2 връзка копър, 1 с.л. зехтин
Зеленият боб, лука пиперът и чесънът се нарязват и се заливат с 1/2 литър студена вода. След омекването им се прибавя обелената и нарязана на кубчета тиквичка. Ври още 15 мин. Прибавя се зехтинът и ситно нарязания копър. Всичко се пасира до получаването на гладка смес.


Крем супа асорти

Продукти: 20 гр. лук, 20 гр. пипер, 20 гр. морков, 20 гр. броколи, 20 гр. тиквичка, 20 гр. карфиол, 20 гр. картоф, 20 гр. целина глава, 1 с.л. зехтин
Всички продукти се почистват, нарязват на кубчета и заливат с 1/2 литър студена вода. Врат до омекването им. Прибавя се зехтинът и всичко се пасира. Преди поднасяне може да се поръси със ситно нарязан магданоз.

Зеленчукова мусака

Ситно нарязани 10 гр. морков, 10 гр. пипер, 10 гр. лук, 10 гр. грах, 100 гр. настъргана тиквичка. Всичко се задушава до омекване. Прибавя се чубрица, щипка сол, няколко стръка копър. Изсипва се в тавичка и отгоре се настъргва соев кашкавал, тофу и леко се запича.

Вегетарианска пица

В тавичка се настъргва един голям картоф, прибавят се 2 с.л. вода, завива се с фолио и се поставя във фурна. След като омекне отгоре се гарнира със зеленчуци по желание, прибавя се щипка сол., чубрица, 1 с.л. зехтин, поръсва се с настърган соев кашкавал „Тофу” и се запича в нагрята фурна за 10-ина минути.


 Рецептите са на д-р Емилова
« Последна редакция: Януари 23, 2008, 17:25:30 pm от Жекова »
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Рецепти за диетично хранене
« Отговор #8 -: Януари 23, 2008, 18:51:12 pm »
Ципура върху канапе от зеленчуци

Време за приготвяне: 15 мин.
Време за готвене: 15 мин.
Порции: 2

Необходими продукти:

2 бр. (по 350 - 400 г) ципура
½ с.л. сол
¼ с.л. черен пипер
2 стръка пресен босилек (или 1 с.л. сушен)
магданоз или босилек (за гарниране)

За зеленчуковото канапе:

1 – 2 бр. пресен пипер, нарязани на дълги ивици
1 – 2 средно големи моркова, нарязани на дълги ивици
2 скилидки чесън, нарязани на ситно
2 глави кромид лук, червен (срязани на филийки)
2 с.л. зехтин
100 мл зеленчуков бульон

Начин на приготвяне:

Почистете ципурата добре от вътрешностите и я измийте. Подсушете я с помощта на кухненска хартия. Овкусете със солта и черния пипер, а вътре в коремчето й сложете по 1 стрък пресен босилек (или ½ с.л. сушен).
Задушете зеленчуците за канапето в зехтина. Като поомекнат добавете разтворения в 100 мл вода зеленчуков бульон. Разбъркайте добре и изчакайте да изври течността.
Изсипете зеленчуковата смес в подходяща за печене тава и поставете рибата, на която предварително сте направили по 3 кръстовидни разреза от двете страни.
Пече се в средно загрята фурна (170 - 180 градуса) за 12 – 13 минути.
След като извадите ястието от фурната, поръсете го със ситно нарязан босилек или магданоз.
Гарнирайте с резенчета лимон. :D :D :D
*
Рецепти за диетично хранене
« Отговор #9 -: Януари 29, 2008, 21:42:13 pm »
Не знам колко е диетично, но лещата за мен я правя така:
леща
лук
морков
суха чушка
1 кубче бульон
1 л. пикантина, чубричка
чесън, брашно и червен пипер

Слагам първо моркова да поври че е по-корав, тогава останалите продукти. Като уври всичко, в купичка размивам 2 с.л. брашно и малко повече от половин с.л. червен пипер с вода. Изсипвам в лещата, като поври малко слагам подправките, махам от котлона, добавям и чесана. Това е.
*
Рецепти за диетично хранене
« Отговор #10 -: Януари 29, 2008, 21:46:32 pm »
Сори за спама :oops:
Мари, като махнеш кубчето бульон, защото е само химия, и брашното не е нужно, става екстра :wink:
*
Рецепти за диетично хранене
« Отговор #11 -: Януари 29, 2008, 21:56:17 pm »
Абе аз преди без брашно го правех, но свекито като порядъчна свекърва, ме научи, че се слага и брашно. Та значи викаш без брашно, ми добре и кубчето ще отпадне.
*
Рецепти за диетично хранене
« Отговор #12 -: Януари 29, 2008, 21:57:58 pm »
Бе и пикантината може да разкараш.
*
Рецепти за диетично хранене
« Отговор #13 -: Януари 29, 2008, 22:42:11 pm »
 :lol: брашно никога не съм използвала, спросто слагам по-малко вода ако искам да ми е по-гъста манджата :)
*
Рецепти за диетично хранене
« Отговор #14 -: Февруари 12, 2008, 12:55:19 pm »
Ама какво брашно в рецептите за диетично хранене, бре...

Още една идея за сгъстяване на боб и леща. Автор - аз  :balk_111:
Първо, водата като си изври, манджата така и така си става гъста
Когато манджата стане готова, отделяте една малка част, пасирате я и я добавяте обратно. Става жестоко!
В очакване ....
*
Рецепти за диетично хранене
« Отговор #15 -: Февруари 12, 2008, 13:04:12 pm »
Аз така сгъстявам супите,пасирам леко картофките.
*
Рецепти за диетично хранене
« Отговор #16 -: Февруари 12, 2008, 13:29:46 pm »
Да се включа и аз с рецепта, която правих докато бях на разделно хранене.
Телешко на фурна с гъби:

Телешкото месо го измивате и нарязвате на хапки или на малки филенца. Ако го правите на филенца, трябва да се направят резки с ножа от двете страни на всяко под 45 градуса, за да не стане жилаво  :wink:. Нарязвате 2-3 глави лук на ситно, зависи от големината и кой колко обича. 1 глава чесън - скилидките нарязани и те. Пресни гъбки - около 400гр., нарязани според желанието, 2-3 моркова - на кубчета, черен пипер, чубрица, може и къри, кимион и кориандър. Всичко се слага в тавичка, залива се с вода, така че да покрие (може и малко повечко) и се завива с фолио. Пече се поне 1ч.и 30мин. - 2ч. без да развивате. Внимавайте да не е пукнато фолиото, за да не изври водата. Накрая се развива, слага се сол на вкус и допичате, докато остане без вода или със съвсем малко и се позапече месото.
Рецепти за диетично хранене
« Отговор #17 -: Февруари 27, 2008, 11:46:03 am »
Ами то, аз и мойто момче сме вегетарианци и по принцип си готвим и ядем диетично. Освен това съм маниачка на здравословното хранене и диетичното готвене и си имам някои основни правила, които си спазвам: 1.Никога не запържвам ядене и избягвам пържените неща изобщо. 2.Освен това олиото на манджата го слагам най-накрая, за да не се обработва термично (често го забравям  :oops: и яденето остава без мазнина, но и така е вкусно). 3.Не слагам домати или доматен сок, защото доматите при термична обработка образуват киселина, която вреди на стомаха. Използвам червен пипер, когато е възможно.
А ето и една рецепта от мен:

                                                                                    Ориз със зеленчуци
Продукти:
Всякакви зеленчуци, каквито ви хрумнат и могат да се обработват термично. Аз използвам: лук, моркови, картоф, гъби, царевица, чесън; 300г. ориз, олио, подправки
Приготвяне:
Всички зеленчуци /без царевицата и чесъна/ се нарязват на дребно и се слагат в тенджера с малко вода, да поврат, докато картофите поомекнат, но не да се сварят напълно. После се добавя ориза и 2/3 от водата, нужна му да се свари. Като поизври водата, прехвърлям в тава и запичам на фурна, като добавам останалата вода, чесъна и подправки по избор. Малко преди да стане готово, добавям и царевицата /замразена или от консерва/ и олиото. Запича се и е готово
Надявам се да ви хареса и се извинявам за дългия пост
Don't worry, be hippy