SAB-f, аз как виждам нещата при тебе.
Трябва първо да осъзнаеш един факт, а той е, че макар да си само на 24 години, репродуктивната ти възраст съвсем не е такава. Ендометриозата е жестоко заболяване, което идва внезапно, засяга млади жени, с неясна генеза и труден контрол е, в много случаи бързо нанася поражения върху репродуктивната система на жената, намалявайки нейните възможности за възпроизводство. Допълнителен неприятен фактор е извършената операция /операции?/ върху твоя яйчник /или е била параовариална първата структура, което не е важно за момента/. С други думи, нямаш безкрайното време на една много млада жена, каквато си, напротив, времето те притиска заради заболяването и операциите и действията ти трябва да са много по-бързи, отколкото ако беше здрава.
Няколко неща можеш да направиш в момента, и те зависят изцяло от тебе:
1. Събери и подреди хронологично всички медицински документи, които имаш - описание на преглед, снимка, рецепта, оперативен протокол, епикриза и т.н. Ако някои документи ти липсват, потърси си копия.
2. Направи си дневник. Това изяснява ситуацията и ще помогне на репродуктивния специалист да се ориентира. Дневникът се прави по следния начин - започваш хронологично от първите проблеми към днешна дата, като пишеш - дата ... д-р .... преглед ... лечение ... операция ... и така до днес.
3. Помисли си какво искаш да обсъдиш с репродуктивния специалист и си запиши въпросите.
4. Избери си специалист /щом си от София, имаш избор, харесай си 2 или 3 големи клиники, в които има различни специалисти, за да ти е по-лесно/.
5. По време на консултацията му покажи документите, дневника и насрочи дата за:
- оценка на яйчников резерв, това става на 3-ти ден от МЦ
- спермограма при партньора /ако в момента имаш партньор, с който правите планове за дете/
- други изследвания, които ще ти бъдат назначени
По време на тази първа консултация обсъди и формалната страна на нещата, т.е. дали имаш право да кандидатстваш към ЦФАР с тази диагноза. Ако да, подготви документи.
6. Ако в момента нямаш партньор, помисли в две посоки - за съхраняване на репродуктивните ти функции, докато намериш подходящия човек или за ползване на донорски сперматозоиди, ако нещата не изглеждат добре с оценката на резерва.
Това, макар да изглежда сложно, отнема не повече от месец и половина до три максимум. Т.е. в края на лятото ще имаш яснота какво е реалното ти състояние.
Всичко друго, което те вълнува, е извън твоя контрол /дали ще се оперира или ще е пункция, дали да се замразяват яйцеклетки или ембриони, в какви срокове и какво се прави/ и няма как да решиш по кой път да поемеш, без да знаеш къде си.